hír tervek Békéscsaba felújítás Munkácsy Mihály Múzeum

A Munkácsy Mihály Múzeum új élete Békéscsabán


Java | 2016.11.22
200 millió forintos fejlesztésnek köszönhetően a Munkácsy Mihály Múzeum nemcsak megszépül, de ki is bővül. A két épület összekötésével új 197 négyzetméteres kiállító- és közösségi fogadótér jön létre. Az új épületrészen tetőkertet is kialakítanak, ahol szabadtéri kiállításokat rendeznek majd.

Az 1914-ben átadott épületet a helyi építész, Wágner József és Ádám Gusztáv tervezte neoklasszicista stílusban. A múzeumot a világhírű magyar realista festőről, Munkácsy Mihályról (Munkács 1844 - Endenich 1900) nevezték el, aki gyermekkorát Békéscsabán töltötte. A világon egyedülálló Munkácsy-relikviák gyűjteménye (személyes használati tárgyai, fotók életéről, műveiről, modelljeiről, írásos dokumentumok), továbbá festményei találhatók itt. A múzeum emellett közel 170 ezer régészeti, 10 ezer néprajzi, 5500 képzőművészeti, 4500 történeti és több ezer természettudományi műtárggyal büszkélkedhet, de 37 ezer tételes történeti adattára és majd 50 ezer felvételből álló fotótára is jelentős. Fennállása óta természetesen az épület többször is megújult, s 2008-tól már audio-tárlatvezetés és érintőpontos terminálok várják a látogatókat. Most pedig újabb jelentős mérföldkőhöz érkezett az intézmény.

"Merjünk nagyot álmodni" – nyitotta gondolatait Ando György, a múzeum igazgatója, aki kiemelte, Békéscsaba a Munkácsy-kultusz központja, hiszen itt található a világ legnagyobb gyűjteménye, ami a művész tizenegy festményét és számos relikviáját foglalja magában. Az intézmény vezetője hozzátette, az átalakítással évtizedes problémák oldódnak meg, hiszen a két épület összekötésével eltűnnek a szintkülönbségek, az időjárás viszontagságai sem zavarják a látogatókat, valamint új tér is nyílik a látogatók és az alkotók előtt.Rengeteg képzőművészt szeretnénk bemutatni, illetve képzőművész szeretné megmutatni magát Békéscsabán és a múzeumban. Ezzel a térrel lehetőség nyílik arra, hogy új képzőművészeti, történeti és néprajzi kiállítások nyíljanak meg. A 197 négyzetméteres tér kiállító és közösségi térként is funkcionál majd" – fogalmazott Ando György.

Az új épületrészen lévő lapostetőt is kihasználják, ahol szabadtéri kiállításokat rendeznek. A zárt fogadótér azt is biztosítja, hogy az eddigiekben az udvaron, szabadtérben megtartott kisebb zenés rendezvények is zárt térbe kerüljenek. A múzeum előtti tér kinyílik az utcai frontra egy hangulatos, zöld parkkal.

A munkálatok 2017 nyarán kezdődnek, s egy évig tartanak majd. Az átalakítás alatt a múzeum továbbra is nyitva tart.


Forrás: Behír.hu

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások