épületek tervek cikk Épület

A világ legmagasabb önálló acéltornya

Tokyo Sky Tree


Haja Andrea | 2014.09.16
A 2012-ben átadott 634 méter magas Tokyo Sky Tree Tokió városképének jellegzetes részévé vált. A torony, amely a világ legmagasabb önálló acéltornya, jeladó toronyként szolgál a televízióadások számára, emellett a két kilátóhelyről a város páratlan látképében is gyönyörködhetnek az odalátogatók.

A projekt építészeti és szerkezeti terveihez a Nikken Sekkei, egy tokiói székhelyű, építészekből és mérnökökből álló cég kínálta fel szolgáltatásait.

A Nikken Sekkei 1900-ban alakult meg, és azóta Japán egyik vezető épülettervezési cégévé nőtte ki magát. A több mint 2650 építészt és mérnököt foglalkoztató cég 22 irodája szolgálja ki japán és más ázsiai ügyfeleit. A csapat az elejétől a végéig az Autocad szoftverre hagyatkozott a torony tervezésekor, valamint a folyamat építészeti és szerkezeti szempontjainak egyeztetése során.

Miután egy 3D tervezőszoftverrel a Nikken Sekkei építészei felvázolták a torony alapformáját, az adatokat továbbították az Autocad szoftverbe, majd megkezdték a részletes építészeti tervezést. Ezalatt az Autocad 3D szolgáltatásait használták a terv megjelenítésére munkájuk során. A projekten dolgozó szerkezettervezők az Autocad-adatokra építve hozták létre a projekt szerkezetelemző szoftverben használt 3D modelljét. Mivel mindkét csapat az Autocad szoftvert használta, az építészek és a mérnökök sikeresen tudtak együttműködni, és könnyebben építhették be munkájukat a projektbe.

Az AutoCAD az ügyfél által végzett ellenőrzéseket is zökkenőmentesebbé tette. A tervezőcsapat minden hónapban továbbította a tervadatokat az Autodesk 3ds Max Design programba, amellyel közel fotorealisztikus rendereléseket hoztak létre, hogy az ügyfél számára láthatóvá váljon, hogyan halad előre a projekt.

“Az alsó, háromszög alakú keresztmetszet és a 315. métertől induló kör alakú rész megtervezése, valamint a hagyományos japán motívumokat idéző konkáv és konvex ívek beillesztése a szerkezetbe … félelmetes feladat volt. Ehhez a feladathoz az Autocad érintővonal-rajzoló funkcióit és egyéb szolgáltatásait használtuk” – mondta Shigeru Yoshino tervező.

Amikor elérkezett a torony összetett acélszerkezetének elkészítésének időpontja, a csapat pontos Autocad-adatokat szolgáltatott a gyártási folyamat irányításához. Mivel a Nikken Sekkei az Autocad szoftvert használta a Tokyo Sky Tree projekt során, képes volt:
• az együttműködés biztosítására a különböző szakterületeken tevékenykedő tervezőcsapaton belül,
• rendszeres, minőségi ügyfélvéleményekkel szolgálni,
• a 3D modell alapján észlelni és kiküszöbölni az ütközéseket,
• támogatni az acélszerkezet elemeinek pontos gyártását és összeállítását.

Forrás: autodeskforum.hu
A képek a Nikken Sekkei tulajdonát képezik.

(x)

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások