
De a titkok ott rejtőznek, ahová a nap sugarai már nem érhetnek el. Inka és spanyol legendák sora szól arról, hogy az ősi civilizációknak sokkal több emléke rejlik a Titicaca-tó mélyén, mint amennyit a tóparton és a szigeteken ma megcsodálhatunk. A legutóbbi, tavaly végzett kutatások során csaknem 10 000 régészeti leletet találtak a Titicaca-tó mélyén, köztük csont-, kerámia- és fémtárgyakat, emberi és állati csontokat, továbbá konyhai eszközöket a prehispán inka, tivanakota és pre-tivanakota kultúrából.
A multifunkcionális létesítmény egyszerre lesz turisztikai komplexum és régészeti, geológiai és biológiai tudományos központ – mondta Wilma Alanoca a tervek bemutatásakor. Tárgyalások folynak az államkincstárral a víz alatti múzeum 10 millió dolláros beruházás finanszírozásáról. Az UNESCO eddig 2,4 millió dollárt ajánlott fel – közölte Alanoca.
Az Enabel belga fejlesztési ügynökség által bemutatott terveken a látogatók üvegpadlón keresztül, eredeti helyükön csodálhatnák meg a tófenéken lévő régészeti leleteket.
A belga kutatók szerint itt nyilván egy „elsüllyedt városról” lehet szó, amelyet a tó vízszintjének emelkedése miatt hagyhattak el lakói.
A múzeum és kutatóintézet a tóparti Ojjelava településen, San Pedro de Tiquina város közelében, a fővárostól, La Paztól mintegy 100 km távolságra épül. Ez lesz az első víz alatti múzeuma a világnak, ahol ősi civilizációk használati eszközeit, kulturtárgyait mutatják be a mai társadalom széles rétegeinek.
video Museo Subacuático Titicaca
Forrás: ErdekesVilag.hu