hír épületek cikk Kína kulturális forradalom Tatung

Ezt eltolták: a kulturális forradalom az ősi fal útjában volt


sebesp | 2014.12.13
Arrébb toltak egy, a kulturális forradalom idejében emelt, közel húszezer négyzetméteres épületkomplexumot az észak-kínai Sanhszi tartománybeli Tatungban, hogy a helyén újra felépíthessék a régi, középkori városfalat.

A 18 ezer négyzetméteren elterülő, H alakú komplexumot 1400 méterrel vitték arrébb és 90 fokkal elforgatták egy hatalmas, csúsztatható acéllemezen – mondta a műveletet irányító Jüan Feng-hsziang.

A könnyebb mozgatás végett öt részre bontott épület és a művelethez használt acéllemez összsúlya majdnem 58 ezer tonna volt. A művelet 2012 júniusában kezdődött és a napokban ért véget.

Az 1969-ben emelt komplexumot a helybeliek "kis népi csarnokként" emlegetik, mert a pekingi Tienanmen térhez közeli Nagy Népi Csarnokra emlékeztet. Az épület Mao Ce-tung tiszteletére készült a kulturális forradalom idején (1966-1976), falain még ma is olvashatók olyan szlogenek, mint "Éljen soká a mi nagyszerű vezetőnk, Mao elnök". Később egy részéből nagyáruházat alakítottak ki, amely egészen az 1990-es évekig működött. 2009-ben a helyi kormány a város könyvtárát, múzeumát és kiállítási csarnokát magába foglaló kulturális komplexummá alakíttatta át.

Tatung vezetősége hat évvel ezelőtt döntött a város körüli régi fal helyreállításáról és mivel a hatalmas épületegyüttes a falszerkezet eredeti útvonalán feküdt, el kellett mozdítani, 2013-ban azonban a korábbi polgármester távozott, így az ősi fal megalomán, sokak szerint pusztán hamis utánzatának építése elakadt, többfelé rendezetlen építési helyszíneket hagyva a városban, nem is bszélve azokról a családokról akiknek otthonát – ahelyett, hogy ilyen elegánsan eltolták volna – egyszerűen csak lebontották a régi-új fal nyomvonalán.

Forrás: www.hirado.hu
Forrás: www.china.org.cn
Forrás: www.theguardian.com

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások