Sulyok Éva | 2014.05.26
Ma már természetes városkép-alakítók a felhőkhöz igyekvő irodaépületek. Velük együtt megszületett a modern munkakörnyezet, amit az építészet, belsőépítészet, az irodabútor-gyártás, az árnyékolástechnika együtt alkotott. E fejlődés közös terméke „az irodai szendvics”: a dupla üvegezésű mobil válaszfal, középen pliszével.

Az irodaházak óriási, leginkább egy légtérben kialakított munkakörnyezetre építenek. Az üvegfalakon árad a napfény, minden kolléga elérhető, de pillantással biztosan befogható, ami jót tesz a közösségi élménynek, de nem mindig kedvező az igazán elmélyült, nagy koncentrációt igénylő feladatokhoz, vendégfogadáshoz, tárgyaláshoz, vagy épp egy személyesebb munkamegbeszéléshez.

A kihívásra rugalmas és korszerű válasz érkezett: a mobil falrendszer. Mivel a dizájn az irodaházak táján is jól érzi magát, és nem mellékes az sem, hogy mit közvetít informálisan, a tárgyak, a környezet révén a cég, ezért a válaszfalak is lépést tartanak a világgal. Utolérhetetlen előnyük az idő tényező: segítségükkel falbontás, -tologatás nélkül estétől reggelig újjászervezhető a tér, pontosan akkora szeparált helyiségek alakíthatók ki, amekkorára aktuálisan szükség van.

De mi történik ilyenkor? Vizuálisan megbontjuk azt, amit élveztünk, és mégiscsak zárt falak között találjuk magunkat. Az üveg nagyszerű alternatíva, de azzal meg az időleges intimitás nem teremthető meg. Vagyis itt egy újabb kihívás.

A dupla üvegezésű falpanelek közé épített pliszé sötétít, ha bevág a nap, takar, ha szükséges. A RAL színskáláról választott színben, méretre gyártott pliszét egy forgatógomb segítségével lehet kinyitni és zárni, vagyis az üveglapok között, pormentesen tartott árnyékolóval igény szerint „bezárkózhatunk”, és bepillantást engedhetünk. A pliszé felső sínjét az alu vázszerkezet elrejti, így csak a pliszírozott textília látható: az összkép exkluzív és végtelenül modern.

Az R70 irodakomplexum egyes irodáiban is ezek a pliszés válaszfalak segítik a hatékony munkavégzést. Példánk azért lehet beszédes, mert a 2002-ben épült irodaház a közelmúltban megkapta a nemzetközi LEED (LEED for Existing Buildings) minősítés arany fokozatát. A világszerte kitüntetett helyen kezelt minősítő rendszer lényegi szempontokat vizsgál az értékelés során: a fenntartható üzemeltetést, az épület belső környezetének minőségét, az energia- és vízfelhasználás hatékonyságát, a beépített innovatív technológiát és anyagokat.

Minőségi munkavégzés nincs minőségi munkakörnyezet nélkül, ami ma egyenlő a mozgatható válaszfalaknak köszönhetően valóban naprakészen alakítható, mobilis téralakítással: két üveglap között pliszével...

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár



Építési megoldások