hír cikk Bubbledeck hatékonyság könnyítés környezetvédelem szerkezetépítés vasbeton

Láthatatlan labdák: a vasbeton szerkezetek evolúciója?!

A Bubbledeck födémrendszer ismertetése


Ghile Gábor | 2014.02.02
A vasbeton fejlődése megállíthatatlan a XIX. század vége óta. A monolit szerkezetek fejlődésében egy újabb mérföldkő lehet a dán Bubbledeck szabadalma: újrahasznosított labdákkal könnyítik ki a monolit mezőt.

Vasbeton nélkül jelenleg elképzelhetetlen a mai építészet, legyen szó egy kis családi házról vagy éppen egy focistadionról. A beton nyomószilárdsága és a betonacél húzószilárdsága azonban kevés lett volna a sikerhez: a két anyag egyenlő hőzsugorodása teszi alkalmassá őket a tartós "házasságra". A fesztáv és a mértékadó nyomaték exponenciális aránya (kúel-kvádrát-per-áht, ahogy Ivits Tanár Úr mondogatta a "nemzetközi nyelvet"- ql 2/8) miatt könnyen nagy magasságú szerkezetek keletkeznének, ha csak egyszerű monolit vasbeton födémet alkalmaznánk.

Mindeközben hadd osszak meg egy rémtörténetet és egy anekdótát a kedves Olvasóval. Egy tüzépen hallottam, hogy a kiírt 16-os vas helyett két 8-asat ajánlott a "segítőkész" hölgy. A keresztmetszet arányaiban érezhetjük a különbséget: 16 x 16 = 256 vö: 2 x (8 x 8 )= 128; azaz pontosan a kiírt vas fele maradt volna ki a födémből. Még jó, hogy a statikusok szeretnek pontosan számolni és nyugodtan aludni, mert hát erre is van ám egy képlet...tehát a "jólalvási biztonsági tényező": 1,1 + a gyerekek száma/10. Szilvinél így csak 1,1 - Ferinél már 1,5 a szorzó. Ez csak vicc, természetesen ;)!

A fenti törvényszerűségekből adódóan szépen látni az előregyártott elemeknél az inercia érdekében tett erőfeszítéseket: a PK és PS jelű pallókat látva könnyen megértheti a laikus is a kikönnyítés szükségét és célszerűségét.

Hazánkban kétfajta "födémkönnyítés" ismert: a papírcsöves és a polisztirolhabos. E cikk egy dán szabadalmat mutat be.

A Bubbledeck mérnökei egy olyan födémet alkottak, ami példásan megfelel a jelenkor követelményeinek. Egy olyan előregyártott vasalt kéregzsalut készítettek, ahol a merevítő betonacélok közé újrahasznosított labdák töltik ki a teret. Pilléreknék, gerendáknál egyszerűen kihagyják a labdákat a szükséges helyeken. Lelki szemeim előtt szinte látom, ahogy a jövő építésvezetői könyörtelenül kidurrantanak néhány lasztit a nagyobb nyíróerő érdekében.

A rendszer előnyei:

- 20 %-kal gyorsabb zsaluzás
- 35 %-kal kevesebb beton
- kisebb szállítási költség, gyorsabb építkezés

Hátránya lehet a szerkezeti vastagság növelése (beépítettségnél ez számíthat), és az új szerkezetekkel szembeni ellenszenv.

Remélem, valamelyik hazai gyártó kedvet kap egy hasonló födém elkészítéshez, mert a (családi házaknál) kialakult E-gerenda + kefni + 5 cm vasalt felbeton + vakolás/gipszkartonozás olyan, mint kicsiny országunk építőipara: lassú, munkaigényes, anyagpazarló, de a miénk...

El tudná képzelni a kedves Olvasó, mit jelentene például a Parlament épülgető mélyparkolójánál 35% beton megspórólása? Annak oda-nem-szállítása?

A minap egy kedves területi képviselő megkérdezte, miért nem ajánlom az egyrétegű falazatot. Röviden azért, mondtam, amiért mi nem amőbák vagyunk. A telefon túlvégén hallatszó kacagásból tudtam, hogy azonnal megértette.

Differenciálódás és biodiverzitás. Ez a magasabb szintű élet kulcsa!



GG


További info:http:/www.bubbledeck.com/

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások