haramija | 2012.08.13
A Csoma Szobája Alapítvány az Archi-kon építészirodával összefogásban egy fenntartható, környezetbarát, kizárólag a nap energiájával fűthető iskolaépület tervezését és kivitelezését kezdte meg idén az Indiai Himalájában.

A Csoma Szobája Alapítvány ötödik éve dolgozik Zanglában, egy himalájai faluban, annak a középkori palotának a megmentésén, amelyikben Csoma az első tibeti-angol szótár megírását elkezdte.
2012-ben, Csoma halálának 170. évfordulóján az alapítvány az Archi-kon építészirodával összefogásban egy fenntartható, környezetbarát, kizárólag a nap energiájával fűthető iskolaépület tervezését és kivitelezését kezdte el önkéntesekkel és a zanglai lakosság közreműködésével.

Az iskola finanszírozására országos kampányt hirdetettünk. A nyár elejére összegyűlt támogatásból a 2012-es évben a négytermes iskolaépületből két terem felépítése tűnt reálisnak, ennek kezdődött el a megvalósítása.

Az iskola ötlete egy 2011-es téli túrán született, aminek során meglátogattuk Zanglát a befagyott Zanszkár folyó jegén végigtúrázva. A faluban döbbenettel tapasztaltuk, hogy a télen használhatatlan állami iskolát a helyiek mezőgazdasági fóliával bevonva próbálták üvegházszerűen felmelegíteni, hogy alkalmassá tegyék a téli oktatásra.

A Himalája magashegyi viszonyai között egész évben magas a napsütéses napok száma, viszont a fa csak öntözéses gazdálkodással terem, ezért egy iskola fűtésére alkalmas mennyiséget nem tud a falu összeszedni. Mivel a 90-es évek végén már felépült osztrák támogatásból egy szolár iskola a környéken (Lingshed), amelyiket azóta többször bővítettek, majd más falvakban a németek (Sani) és a csehek (Kargyak) is felépítettek egy-egy szolár elven működő iskolát, úgy döntöttünk, hogy itt az ideje annak, hogy a néhai Zanglai Királyság mind az 5 faluját kiszolgáló iskolát építsünk Csoma emlékére. Így a korábbi királyi adó és egyéb kötelezettségek helyett most ugyanazokat a falvakat a téli tanítás lehetőségével szeretnénk összekötni.

Csoma, aki életét folyamatos tanulásnak és tudományos kutatásnak szentelte, ráadásul a szótár megírását épp ebben a faluban kezdte el, fűtetlen szobában vészelve át a kemény zanszkári telet, ideális névadónak bizonyult emiatt az iskolához.

Idén sikerült az alapítvány önkénteseivel elkezdeni az építkezést. A faluval közösen kiszemelt telek a zanglai király palotája mögött helyezkedik el a hegyoldalban.

Az épület szerkezeteinek anyaga, vastagsága, valamint az épület tájolása olyan, hogy a nap téli viszonyok között is közvetlenül felmelegítse és emberi tartózkodásra alkalmassá tegye a belső tereit. További különlegessége, hogy a kis ökológiai lábnyom és a helyiek által történő egyszerű másolhatóság érdekében csak helyi anyagokból és hagyományos technikákkal épül.

Az épület teraszos kialakítású, alkalmazkodik a hegyoldal nyugati irányú lejtéséhez, hogy ezzel is csökkentsük a szükséges földmunkát. Mivel az építésre csak a rövid nyári szezon áll rendelkezésre, a legközelebbi kisvárosból béreltünk egy földmunkagépet az iskolához vezető bekötőút és az alapok kivágásához, mert emberi erővel nem tudtuk volna az idei télre használható állapotúra hozni az épületet.

A közeli patak partján több önkéntes a helyi munkásokkal heteken át gyűjtötték és szállítható méretűre törték a köveket, amit az alapozáshoz és a falszerkezetek egy részéhez használtunk. A faluból minden család száz vályogtéglával járul hozzá az iskola felépítéséhez.

A föld alatti kőszerkezeteket már lerakták, az épület déli homlokzata az ablakok magasságáig áll. A faszerkezeteket egy kéziszerszámokat gyártó nemzetközi nagyvállalat által támogatásként rendelkezésünkre bocsátott akkus kéziszerszámokkal tudjuk rövid idő alatt kivitelezni. A födémek fagerendákra épített hagyományos vályogfödémként készülnek.

Az építkezés az idei szezonban a vége felé jár, viszont elfogyott az összegyűlt támogatás, ezért most mentőakciót hirdetünk, hogy a tervezett két termet a tél beállta előtt tető alá tudjuk hozni. A két terem födémgerendáit az eddigi gyakorlatnak megfelelő módon megvásárlására kínáljuk támogatásért cserébe, amiért a támogató nevét belefaragjuk a beépítendő grendákba és fotót küldünk róla.

Támogatás az alábbi linken keresztül:
csomasroom.org/hu/donate

További info az Archikon építésziroda és az Alapítvány honlapján:
archikon.hu/aktualis
csomasroom.org/hu/news/5746

Az építkezés előrehaladtával további beszámolókkal jelentkezünk.

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások