rendezvény

Még egy hétig tart a III. Szoborünnep


pestimonika | 2013.06.14
Az Ybl Egyesület minden érdeklődőt szeretettel vár a III. Szoborünnep utolsó három programjára.

Június 15. szombat 10 óra (már nem kell regisztrálni):

Mihály Gábor Munkácsy- és NOB Művészeti díjas szobrászművész műtermének látogatása

"Fával, vassal, kővel, bronzzal, ezeréves anyagokkal dolgozom. A formák birodalmában soha nem tudtam annyira elkalandozni, hogy elszakadjak a másoknak is szóló gondolattól, hogy őket nem érdeklő, öncélú, üres, formai játékba feledkezzek. Ebben valamilyen láthatatlan kéz vezet, talán a magának minden szükségletet megteremtő, kenyeret adó, földből élő ember erkölcse."
Életrajztöredékéből: „… pályafutásom tulajdonképpen egy falusi katolikus templomban kezdődött, ahol, évekig ministráltam, nevelkedtem-nevelődtem a mi isten háta mögötti falunkba száműzött kiváló, fiatal papok keze alatt, akik ugyanannyit jelentettek számomra életem alakulásában, mint később a kiváló mestereim…Vonzott a nehéz munka árán megszerzett boldogító érzés, érzelemmel, szellemiséggel és testi erővel valami megfoghatót, szobrot csinálni. …a szellemi és fizikai munka egymás melletti, folyamatos művelése …”


Június 18. kedd 18 óra (regisztrálni szükséges):

A Kecskeméti Nemzetközi Kerámia Stúdiót bemutatja: Szegedi Zsolt Stúdióvezető
Nemzetközi Kerámia Stúdió Galériája MUSEION No.1 /Bp. IX. Üllői út 3./

Az 1977-ben létre jött Nemzetközi Kerámia Stúdió, azóta is Magyarország legrégebbi egész évben folyamatosan működő művészeti alkotótelepe. Kezdetektől nyitott a legkülönbözőbb irányzatok, műfaji sajátosságok és művészi kísérletek iránt, vállalt szerepükben kiemelt jelentősége van a különböző kultúrák megismerésének és megismertetésének, az egymás iránti tolerancia támogatásának és a kulturális sokszínűség megőrzésének.
Szakmai tevékenységük három fő területe : Művészeti alkotótelep, Művészeti felsőoktatás, Nemzetközi kortárs kerámiagyűjtemény.


Június 20. csütörtök 20 óra (regisztrálni szükséges):

III. SZOBORÜNNEP ZÁRÓNAP
Epreskerti szobrok – Epreskertiek
Sallai Géza szobrászművész vezette szoborséta és gyertyafényes borozás a szobrok között
Magyar Képzőművészeti Egyetem Epreskert /Budapest VI. Kmetty Gy. utca 26-28/

A mesteriskolák telkét, a művészkolónia kialakítását, a főváros az úgynevezett Epreskertben határozta el. Az I. számú Festészeti Mesteriskola 1882-ben kezdte meg működését. Igazgatójának a történeti festészet egyik legnagyobb mesterét, a müncheni akadémia híres tanárát Benczúr Gyulát sikerült hazahívni. A II. számú Festészeti Mesteriskola 1897-ben Lotz Károly vezetésével, és a Szobrászati Mesteriskola Stróbl Alajos irányításával kezdte meg működését. Itt dolgozott - többek között - Huszár Adolf, Zala György (a Hősök terén látható milleneumi emlékmű szobrászművésze) Schikedanz Albert "építész festő" (a milleneumi emlékmű építészeti tervezője) is. Benczúr Gyula, Lotz Károly és Stróbl Alajos hatalmas, reprezentatív műterme az epreskerti mesteriskolák területén volt. Stróbl rendkívüli tehetsége és egyénisége nem csak szobrászatában, hanem életvitelében, környezetalakításában is megmutatkozott. Reggelente kürtszó mellett, sokszor jelmezben kilovagolt az Epreskertből és… - a folytatás hallható majd a vezetett sétán.

www.yblegyesulet.hu
www.szoborunnep.hu


A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások