épületek cikk castrum Lussonium paks római erőd római sírkamra római temető

Római sírkamrák Paks-Dunakömlődön

Újabb szenzációs régészeti leletek a Kr. u. 3-4. századból


szikrisz | 2012.11.12
Paks közigazgatási területéhez tartozó Dunakömlődön, a római kori erőd, Lussonium közelében zajló feltáráson újabb késő római kori sírok, ókeresztény sírkamrák kerültek elő. Ezek jelentősége csak a pécsi sírkamrákéhoz fogható, ugyanakkor az új sírok szerkezete igazi újdonságnak számít az egykori Pannónia provincia területén.

Minden bizonnyal az elmúlt időszak országosan legpozitívabb régészeti híre, hogy szenzációs leletek kerültek elő Paks-Dunakömlőd területén. A római erőd, Lussonium – Tolna megye egyetlen helyreállított római romkertje – közelében 2010-től kezdődően a Paksi Városi Múzeum régészeinek, munkatársainak részvételével zajlik a késő római kori temető feltárása.

A 3-4. századinak datált temetőt a római kori erőd közelében lévő domboldalon lakossági segítséggel 2010-ben azonosították be, és kezdték meg a lelőhely régészeti feltárását. Abban az évben húsz, míg 2012-ben mintegy ötven sírhelyet tártak fel. Az idei ásatás során látott napvilágot három olyan épített sírkamra is, amelyek jelentőségüket tekintve a pécsi ókeresztény sírkamrákkal említhetőek egy lapon. Jelen esetben nem számolhatunk be festett sírkamrákról, a most előkerült építmények szerkezete eltérő a pécsiekétől, de a szakma által mindeddig Pannónia ezen régiójában nem tapasztalt, oly mérvű újdonságok kerültek elő, melyek mindenképpen széles érdeklődésre tarthatnak számot.
Váradyné Péterfi Zsuzsanna, a Paksi Városi Múzeum régész-igazgatója és Szabó Antal római koros régész számoltak be az ásatások eredményeiről.

Világossá vált, hogy valamennyi sírt korábban feldúlták, kirabolták, igen kevés leletanyag került elő belőlük, de az épített sírkamrák kialakításából, létéből és a leletek alapján is arra lehet következtetni, hogy gazdag családok temetkeztek erre a helyre.
A sírkamrák rendkívül jó állapotának köszönhetően számos új adalékkal gazdagodhatunk a római temetkezési szokásokkal kapcsolatban. A legrendkívülibb dolog, hogy az egyik sírkamra lezárását biztosító, függőleges helyzetű ovális alakú kő és ezt vízszintes helyzetben kitámasztó faragott kőoszlop is előkerült. Ez a megoldás már korábbról is ismert volt, de hazánk területén ez az első alkalom, hogy ilyen érintetlen - in situ - sírlezárással találkozhatunk.

A következő munkafázis a sírkamrák téliesítése, majd az előzetes tervek szerint 2013 folyamán további feltárásokra is sor kerülhet, továbbá a távlati tervek közé tartozik az egyedülálló sírkert régészeti bemutatásának előkészítése.
A fényképeket Kohári Gabriella, régészeti felügyelő készítette a sírokról, melyek között van kőből készült kripta, vakolt falú téglaboltozatos sírkamra és a felépítmény maradványával rendelkező síremlék is.

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások