A tíz állami tulajdonú ingatlanból álló 43,5 hektáros területre a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ csapata dolgozott ki fejlesztési tervet. (A projekt nem érinti a Sziget Fesztivál területét, az ugyanis a fővárosé.) A tervezett fejlesztés leglátványosabb eleme az Árpád híd északi oldala mellett a Szentlélek tértől a Margitszigetig vezető új Hadrianus híd: ha ez megvalósul, akkor igen impozáns látvány tárul majd a sétálók elé a részben üvegfallal és tetővel fedett passzázsról.
Az új fejlesztési terv egyébként hat részre osztja a területet: a szigetcsúcson tudásház, ifjúsági központ, rendezvénytér és vizes játszóhely kapna helyet. A gyalogoshídtól északra irodák létesülhetnek, mögötte pedig római kori tematikus parkot alakítanának ki az egykori helytartói palotát is rejtő régészeti területen. A részben visszaépített Hadrianus-palota fölé védőtetőt húznának fel. A palota oldalában az – egykori cölöpfal részleges rekonstrukciójával – a római kori vízi életet mutatnák be korabeli hajókkal, míg a szomszédos hajógyári csarnokban a római korról szóló interaktív kiállítást rendeznének be. Az egykori vasraktár pedig mediterrán növényházként születhetne újjá, a víztorony kilátóvá nőne. Természetesen, az épületek körül egy közpark is megidézné a letűnt kort.
Az előzetes költségbecslés 54 milliárd forint közpénz felhasználásával számol, amelybe a területrendezés, az árvízvédelem, a régészeti feltárás, az infrastruktúra-fejlesztés és az építészeti átalakítás is beletartozik. Az első, 12 milliárd forintos részletet már az idei költségvetésnek tartalmaznia kellett volna, de a nol.hu cikke szerint nem tartalmazza, pedig a tavaly augusztusra elkészült kormányjelentés 2022-es befejezéssel számolt. Az újság a Miniszterelnökségtől kapott tájékoztatás szerint a kormány a Forster központ által készített koncepciót még nem tárgyalta, ezért a végleges kormányzati álláspontról még nem tudnak beszámolni.
Forrás: nol.hu