pestimonika | 2013.09.18
Amikor mások fékeznek, mi gázt adunk – mondta Joachim Schulz, az Internorm értékesítési és marketing vezetője, akivel a cég nemrégiben átadott új budaörsi bemutatótermének megnyitóján beszélgettünk.

Pesti Monika.: A több éve tartó gazdasági válság következtében komoly építőipari cégek kénytelenek a termelésüket visszafogni, üzemeket zárnak be, alkalmazottakat bocsátanak el. Ezzel az általános tendenciával ellentétben Önök most egy új bemutatótermet nyitottak itt Budaörsön. Mi motiválta ezt a döntésüket?
Joachim Schulz: Alapvetően bíznunk kell önmagunkban. Több tényező is van, amelyekre ezt az önbizalmat alapozhatjuk: van egy sikeres üzleti modellünk és egy olyan termékprogramunk, amit a vevőink igényeit maximálisan figyelembevéve alakítottunk ki. Olyan ár-érték arányt kínálunk, amely mellett a legmagasabb minőséget jó áron tudják megvásárolni. Az innovációban vezető szerepet játszunk, erre majd még a későbbiekben szeretnék is visszatérni.
Másrészt azt látjuk, hogy a jelenlegi műszaki és gazdasági követelmények, valamint az egyre magasabb energiaárak oda vezetnek, hogy az emberek egyre többet invesztálnak a saját ingatlanukba. Az energiatakarékosság részben egy társadalmi trend, részben az előírások által is megkövetelt kötelezettség. A követelményértékek egyre szigorúbbak, 2020-tól az Európai Unióban csak nullenergiás házak épülhetnek. Szintén nagyon fontos jelenség, hogy az emberek nem bíznak a banki befektetésekben, ezért is inkább a saját otthonukba fektetik a pénzüket. A pénzügyi és az ebből fakadó egyéb bizonytalanság is – például, hogy a következő évben el tudnak-e utazni nyaralni – abba az irányba vezet,hogy a lakásukba invesztáljanak. Mindennek az a következménye, hogy a privát építkezések – Európában, Közép-Európában – nem estek úgy vissza, mint például a középületek vagy az ipari épületek területe.
Még egy másik dolog, amit feltétlenül hangsúlyozni szeretnék: egy dinamikus vállalatnak mindent másképpen kell csinálnia, mint az átlagnak. Amikor mindenki fél , akkor mi megtörjük ezt a sort. Ebben az évben már több mint harminc ilyen flagship store-t, zászlóshajót nyitottunk meg és még körülbelül húsz ilyen üzletet tervezünk. Vagyis amikor a többiek fékeznek, mi gázt adunk. Az Internorm egy családi vállalkozás, amely hosszútávon gondolkodik, a jövőbe invesztál. Ez egy profitábilis cég, nincs banki kölcsönünk. Most azért fektetünk be itt, hogy holnapután még erősebbek legyünk Magyarországon.
Csanády Pál: Ez azt jelenti, hogy a cég beruházásai nem banki finanszírozásúak?
J.S.: Nincsenek kölcsöneink, azt fektetjük be, amit megtermeltünk. Három család a tulajdonos, akik hosszútávon gondolkodnak, a jövőbe invesztálnak, fontos nekik a munkahelyek fenntartása és a vállalat jövője. Most ebben a válságban úgy döntöttek, hogy nem a tipikus válaszreakciót adják; amikor mindenki spórol, ők beruháznak. Miért? Azért mert hisznek a saját termékeikben és a komoly piacismerettel rendelkező munkatársaikban. Ezenkívül arról is meg vannak győződve, hogy az az energiatudatos irány, amit az Internorm képvisel, egyre nagyobb szerepet fog kapni , a jövő a passzívházé, a mi termékeink pedig a Passzívház Intézet által minősítettek.
P.M.: Az EU energiatakarékossági rendelkezéseinek következtében elvileg a középületek körében jelentős korszerűsítéseknek kellene történniük, ennek a hatását nem érzékeli a piacon?
J.S.: A középületeknél is be kell tartani az előírásokat, azonban a gazdasági krízis miatt az állami beruházások jelentősen visszaszorultak. Mi nyolcvan százalékos arányban a privát építkezések területén mozgunk, ezért ezt nem nagyon éreztük meg. Így egészen jó gazdasági mutatókat tudtunk produkálni, a cég a múlt évben és az azt megelőzőben is növekedett.
P.M.: Mi a véleménye a magyar építőipar kilátásairól?
Cs.P.: A magyar piacon is tudtak növekedést produkálni?

J.S. : Nos, minden hullámvölgy után törvényszerűen el kell jönnie az emelkedő szakasznak. Az utóbbi 15-20 évben már sok válságot végigcsináltam, az összes kelet-európai krízisnél ott voltam, Oroszországtól Szlovákiáig. Világos, hogy a mélypont után mindig felfelé megyünk. A kérdés az, hogy elértük-e már ezt a legmélyebb pontot. Lehet, hogy már a jövő évtől elindulunk felfelé, de az is lehet, hogy először egy stagnáló szakasz jön. Ezt senki sem tudhatja biztosan. Mi mindenesetre nem vonulunk ki, ha nincs profit, akkor is maradunk a magyar piacon. A vevőink rendelkezésére állunk, hogy a bizalmukat a márkánkban megtartsuk.
Cs.P.: Tud arról, hogy Magyarországon csökkentették az energiaárakat és még további redukálást terveznek?
J.S. : Olvastam újságcikkeket erről. De mindannyian tudjuk, hogy hosszútávon az energiaárak nőni fognak, mivel egyre inkább megújuló energiaforrásokat kell keresni és ezzel nőnek a beruházási költségek. Természetesen vannak politikai hátterű árváltozások és olyanok is, amiket a piaci kereslet-kínálat pillanatnyi változása okoz, de végeredményben az autonóm házhoz fogunk eljutni, amely nem igényel külső energiabevitelt, sőt akár energiát termel.
Cs.P.: Megszülettek nemrégiben a 2020-as magyar követelményszintek, ezek a nullenergiás háztól messze állnak, valahol félúton vannak a jelenlegi szint és a passzívház között. Szóval Magyarországon lehet, hogy nem lesz olyan radikális a változás…
J.S.: Azt gondolom, hogy az EU által kitűzött céloknál mindig szükség van egy átállási, átgondolási szakaszra, hogy beinduljon egy olyan folyamat, ami a gondolkodás, a hozzáállás megváltozását eredményezi. Ismerjük a dél-európai országok példáját is, ahol mindig lassabban megy, hogy a normák teljeskörűen érvényesüljenek. De ha nincs cél előttünk, akkor sosem lesz változás. El kell indulnia egy folyamatnak a gondolkodásban, az építészetben, az építőiparban, hogy az elvi normák gyakorlati kivitelezéséhez a megoldásokat biztosítani tudjuk. El tudom képzelni, hogy egyes országokban 2020-ra még nem valósul meg a nullenergiás szint, de ez a helyes út, ebben az irányban kell elindulnunk.
P.M.: Milyen változásokat tapasztal a nyílászárógyártásban? Milyen trendek vannak manapság a világpiacon?
J.S.: Amit én a legutóbbi években látok, az az egyre letisztultabb megoldások trendje. Így például az ablakoknál a keretek elmaradnak. Ezen a téren hatalmas keresletnövekedést észlelünk, ezért a termékprogramunkba sokat invesztáltunk. Ezzel egyidejűleg arra utaló jelek is vannak, hogy az ablak és az ajtó újra formai elemmé válik, nemcsak a kilátást biztosítja, hanem az építészeti megformálás hangsúlyos része lesz. Több beszélgetést hallottam erről, az építészek és a trendelemzők nem teljesen egységesek ezeknek az előjeleknek a megítélésében, de az biztos, hogy nem csak egyetlen trend van a piacon.
A másik jellemző dolog, hogy az ablak egyre több hozzáadott funkciót kap. Egyre energiatakarékosabbnak és biztonságosabbnak kell lennie. Minél légtömörebb az épület, annál inkább előtérbe kerül a szellőzés kérdése, erre adott válaszunk az ablakba integrált hőcserélős szellőzőrendszer. Ezzel a pollenszűrés is megoldható és biztonsági szempontból is kedvező, ha zárt nyílászárók mellett is biztosítható a szellőzés. Az épületautomatizálás részeként felmerül itt még például az árnyékolás vezérlése, a bejárati ajtó nyitása is. Ma már minden digitálisan vezérelhető, hálózatba köthető. Ezek a megoldások is egyre nagyobb teret nyernek, de azért nem olyan gyorsan, ahogy azt 3-4 éve hittük, amikor még úgy tűnt, hogy nagyon rövid időn belül minden digitalizált és mondjuk egy I-Phone-on keresztül vezérelt lesz.
Cs.P.: A vákumüveg technológiával foglalkoznak? Invesztálnak ebbe a területbe?
J.S.: Nem, de nyitva tartjuk a szemünket, minden félévben körülnézünk Amerikától Japánig, Európát is beleértve, hogy mik a technológiai újdonságok, hogyan állnak a fejlesztések. A vákumüveg technológia nagyon érdekes, de még messze áll a megfizethetőségtől, az ipari sorozatgyártástól.
Az Internorm az elmúlt húsz évben rendszeresen olyan innovációkat vezetett be, amelyeket aztán az egész iparág átvett, ezeket egy katalógusban be is mutatjuk. A fejlesztés nagyon fontos a számunkra. Vannak izgalmas újdonságok - mint például az elektromos feszültségre elsötétedő üveg -, de az ipari szintű felhasználásuk még odébb van.
P.M.: Az Internorm az energiatudatos megoldások terén, például a passzívházhoz alkalmas nyílászárók gyártásában is vezető szerepet tölt be. Az „Energiewende” fogalma már Magyarországon is ismert. Hogyan érinti Önöket ez az új fogalom?
J.S.: A Kiotói Egyezmény betartásához Európában 3 % feletti felújítási rátára lenne szükség. Ettől minden ország messze áll, Németországban ez az érték 2 %, Ausztriában 2,5 %. Magyarországon nagyon csekály a felújítások aránya. Az „Energiewende” alapvetően egy politikai téma, de mindenképpen fontos, hogy ezt az ügyet előbbre vigyük. A végfelhasználók érdeklődését fel kell kelteni, a tudatosságukat növelni kell, támogatásokat kell nyújtani.
P.M.: A világ átalakulóban van, egyre nagyobb a gazdasági szerepe Kínának és más távol-keleti országoknak. Látnak ebben üzleti lehetőséget?
J.S.: Két hónapja voltam Kínában, megnéztük a legnagyobb gyártókat, hogy a technika ottani állását illetően tájékozódjunk. Meglepődve láttam, hogy a prémium kategóriában mennyire közel állnak az európai színvonalhoz. Az új építések igen nagy tempóban haladnak, a felújítások nem annyira jellemzőek, ez a terület a későbbiekben várhatóan hatalmas feladat lesz. Vannak terveink arra nézve, hogy a globális piacon terjeszkedjünk, például Kínában és Oroszországban, részben már el is indultunk ezen az úton, részben az előkészítés, az analízis folyik.
Cs.P.: A gyártás az Internormnál kizárólag Ausztriában folyik. Tervezik esetleg, hogy más országokban – esetleg Magyarországon – is nyitnak gyárakat?
J.S.: Rövidtávon nem, de középtávon már esetleg lehetséges, azzal a céllal, hogy a vevőinkhez közelebb vigyük a termelést. Két-három éven belül még biztos, hogy nem fog felmerülni ez a kérdés, mert a jelenlegi kapacitásunk elégséges. A keleti szomszédaink természetesen mindig a látókörünk fókuszában vannak.
P.M.: A Bau 2013 vásáron Münchenben az Internorm több újdonságot is bemutatott. Mondana ezekről néhány szót?
J.S.: „No limits” – ez volt a mottónk a vásáron. Egy extra nagyságú üvegelem prezentálta a „No limits in flexibility” elvét. A szokásos futószalag technológia helyett ezeket az egyedi darabokat Stájerországban létrehozott új műhelyünkben gyártjuk. Az itt dolgozó húsz szakember bármilyen egyedi megrendelést teljesít, ami építészetileg és fizikailag lehetséges, akár egyedi méretekről, akár különleges üvegezésről van szó. A technológia határtalan lehetőségeit („No limits in technology”) a rejtett vasalatok, a már említett integrált szellőzőrendszerünk és a napelemes működtetésű árnyékolóink képviselték. A forradalmian új I-tec vasalatrendszer 40 év távlatában az első innováció ezen a területen, ennek megfelelően rengeteg szakmai elismerést nyert el a megjelenése óta. A design területén sem ismerünk határokat, olyan új felületeket, új anyagkombinációkat mutattunk be, mint például a kerámia, valamint az alumínium fával vagy kövel történő kombinációja.
Cs.P.: Schulz úr, nagyon köszönjük az interjút!
J.S.: Én is köszönöm lehetőséget. Zárszóként még szeretném azt elmondani, hogy nagy örömmel dolgozom ennél a cégnél, amely nemcsak piacvezető, de a minőség, a technológia, az innováció, a kompetencia területén is vezető, az aktuális trendet meghatározó szerepet tölt be. A szolgáltatásaink színvonalát jól érzékelteti, hogy a vevőink 90 %-a nemcsak egyszerűen elégedett a termékeinkkel, hanem kifejezetten pozitív véleménnyel van róluk. Ezt egy független intézet által folyamatosan végzett felmérésből tudjuk. A garanciális feltételeink is messze jobbak, mint a versenytársainké, olyat nem gyártunk, amiért nem tudunk hosszútávon felelősséget vállalni.
Vagy jól csinálunk valamit vagy sehogy. Köszönöm még egyszer a beszélgetést.

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások