koosmarianna | 2013.12.04
A pécsi Zsolnay Kulturális Negyed – a „Pécs Európai Kulturális Fővárosa” program keretében – az elmúlt időszak egyik legnagyobb és legizgalmasabb, európai színvonalú kulturális alapú komplex város rehabilitációs projektje.

Kulturális és közösségi funkciók mellé egyetemi oktatási intézmények is beköltözhettek a kivételes hangulatú épületállománnyal és ősparkkal rendelkező Zsolnay Gyár területére. Ez egy különleges rehabilitációs kísérlet a város a kultúra és az oktatás együttélésére, melynek kölcsönhatásait még csak most kezdjük felismerni, megismerni.

Az E-25-ös épületet, amely a Kommunikáció és Médiatudományi Tanszéknek és a Szociológia Tanszéknek ad otthont, már úgy tervezte s.m.all design fiatal építészcsapata, hogy illeszkedjen a műemléki ipari környezetbe és elősegítse, akár egyik motorja legyen a negyedben kialakuló új közösségi, kulturális és oktatási életnek.

A Zsolnay Gyár meglévő értékes épület állománya közel 150 éven keresztül folyamatosan épült. Mindig újabb épületek, épület egységek kerültek bele a meglévő városszerű szövetbe, az évek során mindig újabb és újabb rétegek jelentek meg, amelyek összeépültek és továbbéltek a gyár falain belül.

Az épület első két szintje az 1950-es években épült magas tetővel és archaizáló párkánnyal. A 3., lapostetős emelet a 60-as években került rá. Az alsó szinten esztergaműhelyek voltak, míg a felső két szinten öltözők és szociális blokkok a gyár dolgozói számára. A kémény, egy a telken álló korábbi épülethez tartozott, de szerencsére meghagyták, így a kémény új karaktert kölcsönzött az egyébként homogén homlokzati struktúrával rendelkező épületnek.

Az épületbe szánt funkció számára nem volt elég a meglévő épület alapterülete, ezért egy 4., új szintet építettek az eredeti tömegre.
A tervezők nem akartak eltérni az eddigi természetes fejlődés ritmusától, jellegétől. A bővítés új, ízig-vérig kortárs elem, amely különbözik az őt fogadó épülettől, de jól illeszkedik az ipari műemléki környezetbe. A fekete, ferdekorcos fémlemezfedés magában hordozza a Zsolnay Gyárra oly jellemző kézművességre, egyediségre és minőségre való törekvést.
A meglévő alaprajzi kontúron belül megvalósított mozgalmas tömegformálással sikerült új hangsúlyokat kialakítani az épületen. Ilyen módon az épület szerves egységévé tudott válni a Zsolnay Negyed egyik jelképének számító kémény, illetve a dinamikus forma hídfőként tud csatlakozni a terület északi és déli részét összekötő modern híd felé. A két irányban elhelyezett teraszok és annak finoman megnyitott tetőszerkezete csodálatos kilátást ad mind a Negyedre, mind a városra.

A belsőterek korábbi zárt rendszerét teljesen átformálták a tervezők, hogy egy új, nyitottabb szellemiségű oktatási funkció tudjon beköltözni az egykori kiszolgáló épületbe. A földszinten kaptak helyet a publikus funkciók. A nagyelőadó, amely egyben moziterem is, valamint a legnagyobb közösségi tér és a benne lévő, médiatanszék által működtetett, re:public galéria mind csatlakozni kíván a Zsolnay Negyed kulturális funkcióihoz, programjaihoz. Az innen induló lépcsőház és a három emelet magas légtér köré szervezett kisebb közösségi terek egy közös találkozási felületet teremtenek az egyébként egymástól szintenként el különülő Kommunikáció és Szociológia Tanszék között.

Az első emeletre beköltöző szociológia tanszék hagyományos beosztású középfolyosós rendszert részesítette előnyben. A második emeletre beköltöző Kommunikáció- és Médiatudományi tanszék a nyitott szemléletű oktatási terek mellett tette le a voksát. A középfolyosós rendszert üvegfalakkal lazították fel a tervezők. Vizuálisan egy térben vannak a szemináriumi termek, számítógépes laborok és a tanszéki irodák. Ez a „demokratikusabb” térkoncepció eltér a hazánkban megszokott oktatási terektől, és mindez Zsolnay Negyed Kulturális közegébe ültetve, nemcsak új kísérletet jelent az oktatók számára, de  jelentőségteljes üzenetet is hordoz a diákok számára is.

Koós Marianna
dla hallgató

Kutatásom a TÁMOP 4.2.4.A/2-11-1-2012-0001 Nemzeti Kiválóság Program című kiemelt projekt keretében zajlott. A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.

Épület:
Zsolnay Kulturális Negyed
E-25-ös épület Bölcsészettudományi Kar épülete
Kommunikáció és Médiatudományi tanszék és Szociológia Tanszék

Tervező:
s.m.all design építészműterem
www.smalldesign.hu

Zsolnay Kultúrális Negyed generál tervező:
MCXVI Építészműterem Kft.

Fotók:
Török Tamás - Topogram
Koós Marianna
Zsolnay Kulturális Negyed tervpályázati dokumentáció

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár



Építési megoldások