épületek Andrew Maynard Architects Ausztrália Cut Paw Paw kert zöldház

Zöldházak a nagyvilágban - 4. rész: Kert a házban / ház a kertben

Cut Paw Paw / Andrew Maynard Architects


Lekics Gábor | 2015.05.17
Ez a különleges kétarcú lakóház az ausztráliai Melbourne egyik külvárosában, Seddonban valósult meg az elmúlt évben egy különleges térszervezési elv példájaként. Bent és a kint keveredésével a funkciók és a terek határtalanul folynak egymásba.

Izgalmas dolog, amikor az utcán elkalandozva hirtelen belebotlik az ember egy addig üresen álló telken folyó építkezésbe. Ilyenkor többnyire elképzeljük, hogy fog kinézni az épület, ha majd egyszer elkészül. A félkész ház sok lehetőséget rejt, amikor még csak az acél vagy fa vázszerkezete áll. Asszociálhatunk egy csontvázra, az őserdő sűrűjére vagy akár egy ősi romra is a látottak alapján. Gyakran szebb és lelkesítőbb ez a látvány, mint a kész épület.

Az épületet Cut Paw Paw-nak nevezték el a tulajdonosok. Nemcsak a neve különleges, hanem a fenti gondolatmenetet új kontextusba helyezve, szerkezetében is egyedit alkottak a tervezők. Az épületet első ránézésre befejezetlen struktúrának tűnhet. Ezen túlmenően a megrendelők elképzelése is képtelenül hangozhat, mert olyan házat terveztek, ahol a beltér kültéren található. A ház egyszerre új és régi, hiszen egy meglévő épület toldásaként épült, és ugyanannyira a kert, mint amennyire a lakótér része.

Az átmeneti térben kapott helyet az étkező és a fürdő, amelyek - mint kikapcsolódást és együttlétet biztosító helyszínek - újraértelmezik kint és bent kapcsolatát. A konyha szervesen az étkezőhöz kapcsolódik, ám közös légtérben helyezkedik el a külső térbe folyó hűsölővel, így a főzés közben keletkező szagok is akadálytalanul távozhatnak a kültérbe.

Ahogy a tervezőcsapat korábbi épületeinél, itt is a fenntarthatóság állt a tervezés középpontjában. Az új épületrész helyét a telekhatár mentén tűzték ki, így a lehető legtöbb napfény juthat a házba. A nyílásokat és az ablakokat úgy tájolták, hogy a napnyereség optimális legyen, ezáltal minimalizálva a fűtés és hűtés energiaigényét. Minden ablak dupla üvegezéssel készült. A fehérre festett tető hatékonyan csökkenti a városi hőszennyezést, ezáltal a hűtési energiaigényt is. Az északi homlokzat előtt egy kis tavacska is tartozik a kerthez, amely sajátos mikroklímájával segíti az épület hőháztartását, s a benne élő halak akár táplálékul is szolgálhatnak a lakók számára. Az épületenvíztartályokat és napelemeket is elhelyeztek. A magasfokú hőszigetelés minden szerkezetnél elengedhetetlen volt.

Helyszín: Seddon VIC 3011, Ausztrália
Megvalósulás éve: 2014

Építészet: Andrew Maynard Architects
Tervező építész: Andrew Maynard
Építész munkatárs: Mark Austin
Kivitelező: Marcus Hamilton- Mark Projects
Statika: Maurice Farrugia and Associates

Forrás: ArchDaily
Fotók: Peter Bennetts, Tess Kelly

A sorozat korábbi részei:
Zöldházak a nagyvilágban 1. rész: Luciano Pia - 25 Green, Torino
Zöldházak a nagyvilágban 2. rész: Japán bölcsesség
Zöldházak a nagyvilágban 3. rész – Átlátszó természet Mexikóban / Falcon Headquarters 2

 

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár



Építési megoldások