Izgalmas dolog, amikor az utcán elkalandozva hirtelen belebotlik az ember egy addig üresen álló telken folyó építkezésbe. Ilyenkor többnyire elképzeljük, hogy fog kinézni az épület, ha majd egyszer elkészül. A félkész ház sok lehetőséget rejt, amikor még csak az acél vagy fa vázszerkezete áll. Asszociálhatunk egy csontvázra, az őserdő sűrűjére vagy akár egy ősi romra is a látottak alapján. Gyakran szebb és lelkesítőbb ez a látvány, mint a kész épület.
Az épületet Cut Paw Paw-nak nevezték el a tulajdonosok. Nemcsak a neve különleges, hanem a fenti gondolatmenetet új kontextusba helyezve, szerkezetében is egyedit alkottak a tervezők. Az épületet első ránézésre befejezetlen struktúrának tűnhet. Ezen túlmenően a megrendelők elképzelése is képtelenül hangozhat, mert olyan házat terveztek, ahol a beltér kültéren található. A ház egyszerre új és régi, hiszen egy meglévő épület toldásaként épült, és ugyanannyira a kert, mint amennyire a lakótér része.
Az átmeneti térben kapott helyet az étkező és a fürdő, amelyek - mint kikapcsolódást és együttlétet biztosító helyszínek - újraértelmezik kint és bent kapcsolatát. A konyha szervesen az étkezőhöz kapcsolódik, ám közös légtérben helyezkedik el a külső térbe folyó hűsölővel, így a főzés közben keletkező szagok is akadálytalanul távozhatnak a kültérbe.
Ahogy a tervezőcsapat korábbi épületeinél, itt is a fenntarthatóság állt a tervezés középpontjában. Az új épületrész helyét a telekhatár mentén tűzték ki, így a lehető legtöbb napfény juthat a házba. A nyílásokat és az ablakokat úgy tájolták, hogy a napnyereség optimális legyen, ezáltal minimalizálva a fűtés és hűtés energiaigényét. Minden ablak dupla üvegezéssel készült. A fehérre festett tető hatékonyan csökkenti a városi hőszennyezést, ezáltal a hűtési energiaigényt is. Az északi homlokzat előtt egy kis tavacska is tartozik a kerthez, amely sajátos mikroklímájával segíti az épület hőháztartását, s a benne élő halak akár táplálékul is szolgálhatnak a lakók számára. Az épületenvíztartályokat és napelemeket is elhelyeztek. A magasfokú hőszigetelés minden szerkezetnél elengedhetetlen volt.
Helyszín: Seddon VIC 3011, Ausztrália
Megvalósulás éve: 2014
Építészet: Andrew Maynard Architects
Tervező építész: Andrew Maynard
Építész munkatárs: Mark Austin
Kivitelező: Marcus Hamilton- Mark Projects
Statika: Maurice Farrugia and Associates
Forrás: ArchDaily
Fotók: Peter Bennetts, Tess Kelly
A sorozat korábbi részei:
Zöldházak a nagyvilágban 1. rész: Luciano Pia - 25 Green, Torino
Zöldházak a nagyvilágban 2. rész: Japán bölcsesség
Zöldházak a nagyvilágban 3. rész – Átlátszó természet Mexikóban / Falcon Headquarters 2