cikk Cement Duna-Dráva Cement szulfát talajvíz

A szulfátálló cement már zsákos kiszerelésben is elérhető


droID | 2015.05.27
A Duna-Dráva Cement Kft. 2015 júniusától új kiszereléssel is elérhetővé teszi a kis alkálitartalmú szulfátálló portlandcementjét, amelyet eddig csak ömlesztett formában forgalmazott. Interjúban Szabó Imrét, a kft. alkalmazástechnikai tanácsadóját kérdeztük a szulfátálló cementek használatáról, előnyeiről és a gyakorlati alkalmazásukról.

Hazánk mely területein okoz problémát a szulfátokban gazdag környezet?
Magyarország számos területén veszélyezteti az épített környezet tartósságát a szulfátok által szennyezett talaj. Hazánkban a Tiszától keletre kisebb mértékben fordulnak elő nátrium-szulfátos talajvizek, de a folyótól nyugatra lényegesen több a szulfátos talaj. Míg a Duna-Tisza közötti részeken csak pontszerűen fordulnak elő szulfátos vizek, addig a nyugati és az észak-nyugati országrészben nagy területen jellemző a kálcium-szulfátos talajvíz.

Hogyan hat mindez az épített környezetre?
A szulfátok a kénsav sói, amelyek vízben oldódó csoportja légszennyezés hatására erősen savas kémhatású esőt eredményeznek. A talajba került megváltozott pH értékű eső káros hatást gyakorol a természetre és az épített környezetre egyaránt, mivel a szulfát és a különféle épületek, szerkezetek, műtárgyak érintkezése betonkorróziót okoz. Ennek során az agresszív vegyületek kémiai reakcióba lépnek a cement alkotóelemeivel, ezért a vegyületek térfogata növekedésnek indul, vagy oldat formájában felszívódva kikristályosodik, így roncsolva a cement szerkezetét és jelentősen csökkentve élettartamát. Ha ez a folyamat tartósan fennáll, a beton szétrepedezik és elmorzsolódik. A szulfát leggyakrabban az épületek alapozását és a földbe helyezett betonszerkezeteket veszélyezteti. Létezik azonban olyan betontechnológiai eljárás, amely megoldást jelent a problémára.

Hogyan kerülhető ki a szulfátok káros hatása?
A Duna-Dráva Cement Kft. ömlesztett termékeinek kínálatában már 2014 óta megtalálható a CEM I 52,5 N-SR 0/NA típusú kis alkálitartalmú szulfátálló portlandcement, amely használatával sikeresen kiküszöbölhető a szulfátkorrózió káros hatása. A DDC mint Magyarország meghatározó építőanyag-gyártója 2015 júniusától a megszokott ömlesztett kiszerelés mellett kisebb anyagigényeket is kielégítő zsákos kiszerelésben is forgalomba hozta ezt a speciális cementtípust.

Milyen speciális tulajdonságokkal rendelkezik a DDC szulfátálló portlandcementje, és milyen eljárásokhoz, építéstechnikai megoldásokhoz használható?
A középszürke színű CEM I 52,5 N-SR 0/NA portlandcement nagy kezdő- és végszilárdságú, nagy fajlagos felületű, jelentős hőfejlesztésű cement.  Speciális tulajdonságai következtében alkalmazása elsősorban az előregyártásban a sablonforduló meggyorsítására javasolt, valamint gőzöléses érlelésnél a gőzölési energia csökkentésére. Különleges összetételének köszönhetően kiválóan alkalmas jelentősen agresszív szulfáthatásnak kitett, C 30/37 - C 60/75 szilárdsági jelű beton és vasbeton szerkezetek, valamint elő- és utófeszített betonszerkezetek gyártásához. Alkalmazása kifejezetten javasolt alapozási munkák mellett minden olyan betonszerkezet esetén, ahol a beton közvetlenül érintkezik szulfát-ionnal szennyezett környezettel - mint például szennyvízfeldolgozók és állattartó létesítmények betonszerkezeteihez - amennyiben a SO₄²⁻-ion mennyisége nem haladja meg talajvízben a 6 000 mg/l-t, talajban a 24 000 mg/kg-ot. Emellett azokban az esetekben is kitűnően használható, amikor a betonszerkezet vízzel érintkezik – leggyakrabban vízzáró betonok, híd- és vízépítési szerkezetek esetén.

Más területeken is alkalmazható ez a portlandcement, vagy csak szulfát-veszély esetén javasolt a használata?
A DDC szulfátálló portlandcementje jóval sokrétűbben felhasználható annál, mint azt elsőre sejtenénk. Ez a speciális portlandcement képes ellenállni a nagy mechanikai igénybevételnek és az időjárási viszontagságoknak, így tartós térburkolatok, kopás- és fagyálló betonok is készíthetőek belőle. Kis alkáli tartalma révén alkalmas alkáli-kovasav és alkáli-karbonát reakciónak ellenálló betonok és betonszerkezetek készítésére. A speciális felhasználáson túl alkalmazható valamennyi általános felhasználású cementtel készített betonszerkezethez, így ragasztókhoz, habarcsokhoz és vakolatokhoz is.

A Duna-Dráva Cement Kft. CEM I 52,5 N-SR 0/NA típusú kis alkálitartalmú szulfátálló portlandcementje felhasználásával készült referenciamunkák közül:
- Kémiai hatásoknak kitett előre gyártott betonelemek (szennyvízakna, áteresz, betontámfal, betonkorlát): szennyvíztisztító telep Erdőtelken
- Általános felhasználású betonszerkezetek (födémlemezek, beton falak, pillérek, beton alapok, aljzatbetonok, kültéri betonszerkezetek, járda, kerítéslábazat), fagyálló és kopásálló betonszerkezetek: Eger, Dobó tér felújítási munkálatai, az Egri Vár restaurálása, MOL telep gázfogadó építése Eger mellett.

„Igazán magyar”
A DDC 6 másik cementterméke mellett a CEM I 52,5 N-SR 0/NA típusú kis alkálitartalmú szulfátálló portlandcement is elnyerte az elismerést jelentő Magyar Termék védjegyet, amely igazolja a termékek magas minőségét és hazai eredetét. A védjeggyel ellátott DDC cementek 100%-ban magyar alapanyagokból, magyar munkaerővel, hazai gyárakban készülnek. További 4 cementtermék Hazai Termék védjeggyel gazdagodott, amelyekben a felhasznált magyar alapanyagok aránya 96,8 százalék. 2015 tavaszától új zsákcsomagolással és a Magyar illetve Hazai Termék védjegyek feltüntetésével kínálja vásárlóinknak kiváló minőségű, magyar cementtermékeit a Duna-Dráva Cement Kft.


További információ: Duna-Dráva.hu

(x)
 

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások