hír BKV Bojár Iván András Octogon

Bojár Iván András az ügyészség látókörébe került

Az ügyészség információi szerint a nyomtakarítót Bojár Iván Andrásnak hívják


Szende Árpád | 2011.10.29
A Heti Válasz cikke szerint Demszky Gábor ex-főpolgármesternek gazdasági, politikai hátországot teremtő főtanácsadó, Mesterházy Ernő letartóztatása után egy férfi jelent meg a szigligeti luxusingatlanánál, „és onnan egy fehérszínű kis furgonnal iratokat szállított el”. Az ügyészség információi szerint a nyomtakarítót Bojár Iván Andrásnak hívják.

A Heti Válasz XI. évfolyamának, 43. száma (2011. 10. 27. – Heti Válasz Lap-, és Könyvkiadó Szolgáltató Kft., Budapest – ISSN 1587-0804 – p24), Bódis András tollából „BKV-ügy: pártfinanszírozási szálak – A fejétől bűzlik?” címmel közöl írást, melynek az alábbi részlete felkeltette érdeklődésünket, a szakmai érintettség okán:

„A BKV-eset tökéletes felderítését azonban több „mellékkörülmény” akadályozza - derül ki a Heti Válaszhoz eljutott nyomozati anyagokból. A Demszky Gábor ex-főpolgármesternek gazdasági, politikai hátországot teremtő főtanácsadó, Mesterházy Ernő aktájában ez áll: letartóztatása után egy férfi jelent meg szigligeti luxusingatlanánál, „és onnan egy fehérszínű kis furgonnal iratokat szállított el”. (Az ügyészség információi szerint a nyomtakarítót Bojár Iván Andrásnak hívják, aki egyebek mellett arról híres, hogy bár az előző periódusban SZDSZ-es budapesti képviselő volt, Tarlós István főpolgármester máig városarculati tanácsnokként alkalmazza.)”

Ki is Bojár Iván András? Ezt megtudhatjuk az artportal.hu és az azonos tartalmú Octogon Online portálok alábbi közléseiből:
„Bojár Iván András művészettörténész, művészeti szakíró (Budapest, 1964. március 8. – ). 1993: Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar, művészettörténet szak. 1996: Suvenir-díj; 1997: Tell Vilmos-díj, MTV Képzőművészeti Szerkesztőség; 1998: Magyar Lajos-díj, Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MUOSZ); 1999: Ezüst szög-díj. 1981–1982, majd 1986-1989 között kisegítő, majd asszisztens a Szépművészeti Múzeum Régi Képtárában. Részt vett a Magyar Narancs című lap alapításában (1989), majd főszerkesztője volt (1990-1991). 1994-ig képzőművészeti és filmkritikákat, riportokat, politikai interjúkat írt a lapba. 1989-től dolgozott a Magyar Rádióban, a Szabad Európa Rádióban, a Tilos Rádióban, rendszeresen publikált kulturális, és művészeti tárgyú munkákat különböző napi-, heti- és havilapokban. 1990-től különféle televíziós csatornák részére szakértőként, szerkesztőként és műsorvezetőként egyaránt vállalt megbízásokat. 1992-től a Café Bábel című társadalomtudományi folyóirat művészettörténeti és vizuális szerkesztője. 1992–1997 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola film tanszakán művészettörténetet tanít óraadóként, majd adjunktusként. 1998-ban megalapította az Octogon Architecture & Design című lapot, aminek főszerkesztője is. Kortárs művészeti és építészeti kiállításokat rendez. Főbb művei:
• Új magyar építészet (kiáll. kat.), 1998
• Preisich Gábor (monográfia),
• Építészek-Vallomások, Budapest, 1999
• Virág Csaba (monográfia),
• 100 ház Budapesten a kilencvenes években, Budapest
• Kortárs magyar építészet, Budapest. (Faludy Judit).
Bár a fehér színű kisfurgont számosan látták Octogonos, és személyes megjelenések alkalmával, azért mégis érdekes az üggyel kapcsolatos következő, az elmúlt néhány órában megjelent hírek özöne.

A hvg.hu 2011. október 28., pénteken, 17,05 órakor, a metropol.hu 19,36 órakor, a 168ora.hu 19,45 órakor, az origo.hu 20,24 órakor, a nol.hu (Népszabadság online) az MTI-re hivatkozva adta le az alábbi hírt:

„Szerződést bontott Bojár Iván András városarculati tanácsadóval Tarlós István főpolgármester 2011 december 31-ével – közölte Szűcs Somlyó Mária, a Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatója pénteken.
A Városháza a közleményben nem indokolta a döntést. Az MTI az ügyben megkereste Bojár Iván Andrást is, aki annyit közölt: egyelőre nem tájékoztatták a kérdésben, ezért később reagál a történtekre. Bojár Iván András 2006-ban az SZDSZ képviselőjeként jutott a Fővárosi Közgyűlésbe, egy évvel később az ő vezetésével kezdte meg működését a főváros Városarculati Tanácsnoki Irodája.”
Az ingatlanmenedzser.hu 20,12 órakor közölte le a hírt, de megtoldotta még, hogy a Heti Válasz cikkén túl, „Bojár építészeti szaklapja, az Octogon, tavaly egy teljes számban foglalkozott támogatólag Csipak Péter – azóta megbukott – belvárosi Zeppelin-projektjével is. De Bojár állt a tabáni szőlődomb terve mögött is – ez sem volt teljes siker, mert kipusztultak az oltványok.”

Magyar Hírlap 2011. 10. 29-én jelentette meg, hogy „Egymondatos közleményben tudatta tegnap a Főpolgármesteri Hivatal, hogy „Tarlós István főpolgármester Bojár Iván Andrással 2011. december 31-ével szerződést bontott”.”

Joggal vetődik fel a kérdés, vajon bekövetkezik-e tisztulás a szakmában, a szakmai közéletben? E kérdésre még nem tudunk választ adni, de bizakodni, erre törekedni érdemes, mert talán ma is érvényes a Velencei Építészeti Kiállítás főkurátora, Massimiliano Fuksas, 2005-ben jelszóként választott mottója „kevesebb esztétikumot, több etikát”.

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások