
A 2022-ig tartó beruházás fázisai a következők:
• a sportkórház 12 éve félbe hagyott központi épületéből megszületik a TE több mint 16 ezer négyzetméteres új főépülete;
• a sportkórház területén levő műemléki Hauszmann-villák felújításával egy sporttudományi központ jön létre négy laborépülettel, valamint egy helyreállított történeti kerttel és közparkkal 30 ezer négyzetméteren;
• a TE területén többszintes sportközpont épül, szinte valamennyi sportágat lefedő sportterekkel;
• a Csörsz utcai sporttelep ugyancsak 30 ezer négyzetméteres területe egy multifunkciós sportcsarnokkal, egy atlétikai és egy futballpályával újul meg;
• a Déli pályaudvar üzemi területein a használaton kívüli, jelenlegi rozsdaövezet területén a nagyközönség számára is nyitott sportpályák és zöld területek jönnek létre.
• Új, modern sportkórház kialakítása a Karolina úton.
„Az egész koncepció ütemezést alapvetően befolyásolja, hogy a kivitelezés közben mindkét érintett intézmény működését zavartalanul biztosítani kell” – elsőként ezt emeli ki Gyetvai Árpád, korábbi miniszteri biztos, a beruházásért felelős programiroda vezetője.
A leendő főépület belső terei jelentősen átalakulnak, egy 500 fős nagyelőadó, aula, étterem és mélygarázs jön létre, miközben a területét 11 ezer négyzetméterről 16 ezer négyzetméteresre bővítik.” A legizgalmasabb feladat a Hauszmann Alajos által tervezett, 1880-as években létrehozott épületek rekonstrukciója, mivel a cél a legmodernebb technológia biztosítsa oly módon, hogy közben hűen őrizzük a műemléki jelleget.A héjazat csere és a homlokzati felújítás mellett az automatizált VRV hűtő és fűtő rendszer kiépítését úgy kell megoldani, hogy közben az épületeket nem lehet szigetelni.
A napelemes rendszereket is csupán a leendő főépületre és az egyik nem műemlék épület tetejére telepíthetnek. A Hauszmann-villa üresen álló épületeiben már javában zajlik a munka, a többit június végén július elején veheti át a kivitelező. A TE felújításánál fő szempont, hogy a különböző laborok és elemzési rendszerek a pályákhoz kapcsolódva alkalmassá váljanak a sportolók és hallgatók tudományos alapú fejlesztésére, kutatására” – mutat rá az igazgató. E cél érdekében négy Hauszmann épületben az alábbi négy központ kerül elhelyezésre.
A biomechanikai labor és tanszék, más kapcsolódó tanszékekkel együtt. Ebben a laborban a sportoló mozgását elemzik ki a legapróbb részletekig, és tesznek javaslatokat a technikájának és teljesítményének javítására. A szükséges adatok megszerzéséhez a rendszer össze lesz kötve a sportterekkel, így például az egyetem újonnan épülő 50 méteres medencéjével is.
Egy másik Hauszmann-villába kerül a Nemzeti Sportközpontokból ideköltöző Sporttudományi és Diagnosztikai Központ. Ez Magyarország egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkező diagnosztikai laboratóriuma, amit elsősorban az utánpótláskorú és ifjúsági versenyzők vizsgálatára fejlesztenek tovább. A harmadik épületben az egészségtudományi tanszéket és annak laborjait alakítják ki. A negyedik laborépületbe kerül az egyedülálló Nemzeti Sport-táplálkozástudományi Intézet, amely a nemzetközi trendeket követi.
A Csörsz utcai sporttelep ugyancsak 30 ezer négyzetméteres területe egy multifunkciós sportcsarnokkal, egy atlétikai és egy futballpályával újul meg. A Déli pályaudvar üzemi területein lévő használaton kívüli, jelenlegi rozsdaövezet terület hasznosítására is sor kerül, ahová sportpályákat és zöld területeket alakítanak ki a nagyközönség legnagyobb örömére. Végül a sportkórház a Karolina úton találta meg végleges új helyét, s a költöztetése már március óta javában tart, s július végére fejeződik be.
Források:
Pestbuda.hu / Magyar Építők.hu