Zoran | 2021.12.14

Műemlék? Épített örökség? Mik az eszközei ma az örökségvédelemnek? Egyéni és közösségi értékek – hazai és nemzetközi tendenciák. Elméleti háttér és gyakorlati megközelítés. Posztgraduális képzés nem csak építészeknek.

A Műegyetemen a műemlékvédelmi szakmai képzés 46 éve megszakítás nélkül biztosít átfogó ismereteket az épített örökségünk méltó rangú megtartása és fenntartása iránt elkötelezett mérnököknek, bölcsészeknek, régészeknek, restaurátoroknak, és a szakterület iránt érdeklődő jogászoknak, közgazdászoknak. Az oktatás keretében elméleti tárgyakon keresztül ismerkednek meg a résztvevők a műemlékvédelem több mint 200 éves történetével, illetve kiemelten a 20. század második felének gyakorlatával.

Az örökségvédelem több szakterülete sajátos látásmódjának megismerésén keresztül egy átfogó szemlélet elsajátítására készít fel a képzés. Az örökségi értékelem felismerése és pontos azonosításának képessége, a megtartása módszertanának tervezhetősége, valamint az épített örökségelemek teljességére vonatkozó hierarchikus szemléletű kezelésének gyakorlata mind olyan kompetenciák, melyekre a képzés nagy hangsúlyt helyez. A kompetenciák tantermi előadásokon, valamint feltárási és építéshelyszíni gyakorlatokon fejleszthetők. Az oktatók a hazai örökségvédelem szakterületeinek kiemelkedő személyiségei, kutatói és gyakorlati művelői, így a komplex, rendszerezett ismereteken túl a legaktuálisabb jógyakorlatokkal is megismertetik a képzés résztvevőit.

A BME Műemlékvédelmi Szakmérnöki képzése jellegéből adódóan komplex szemléletet közvetít a teljes magyar építészettörténet, az épületek elválaszthatatlan értékeit alkotó képző- és iparművészeti alkotások, a kert és a tájépítészeti környezet megismerésében, melynek meghatározó része a művészeti értékek feltárásán túl a restaurátori és a műszaki ismeretek elsajátítása is. Az eltérő képzési háttérrel érkezők számára speciális szakterületi kurzusrészek biztosítják a komplex látásmód elsajátítását.

A műemlékvédelmi szemlélet aktuális tendenciáinak megfelelően a képzés kiemelt területként kezeli a hazai örökségvédelem aktuális tématerületeit – a történeti épületek komplex kezelésén túl a modern építészeti örökségünk megőrzését is. A képzés által megszerezhető ismeretek és elsajátítható készségek elméleti és gyakorlati hátteret biztosítanak a történeti rekonstrukciókhoz és a kortárs megközelítésekhez egyaránt.

A képzés elvégzésével a mérnöki alapdiplomával rendelkezők műemlékvédelmi szakmérnöki diplomát, nem mérnöki alapvégzettségűek műemlékvédelmi szakértői diplomát kapnak.

Részletek a képzést vezető BME Építészettörténeti és Műemléki Tanszék honlapján.

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások