épületek ARKT Építész Stúdió - Fábián Gábor Fajcsák Dénes vezető tervezők Gál Tibor Pincebár és Bikavér Múzeum

Tradíció & Modernség = Bikavér Múzeum és Pincebár Eger központjában

Tervező: ARKT Építész Stúdió - Fábián Gábor, Fajcsák Dénes vezető tervezők


Java | 2014.09.02
Eger megújuló belvárosában nyáron nyílt meg a Gál Tibor Fúzió Pincebár és Bikavér Múzeum, mely újszerűségével igazi színfoltjává vált a világhírű borairól híres barokk városnak. A régi hagyományokkal rendelkező borászat ebben az épületegyüttesben nemcsak boraiban, de építészeti megoldásaiban is egyesíti a hagyományt és a modernitást.

Ma már különösen érvényes a mondás: „Jó bornak is kell a cégér!". Gál Tibor borász ezt az aranyszabályt felismerve döntött úgy, hogy haladva a korral, valóban olyan körülményeket teremt borai bemutatására, amely a mai kihívásoknak megfelelő méltó körülményeket biztosít a bor kóstolására, népszerűsítésére, meetingek rendezésére. A világ felé nyitás, hungarikumaink magas színvonalú bemutatása ma már létkérdés. Ezért nézte ki a tulajdonos azt az épületet Eger belvárosában, amely átépítve ma már a Bikavér Múzeumot és Pincebárt is magába foglalja. Egy fiatal egri építészcsapat, az ARKT Építész Stúdió tervezte az egész komplexumot. Az egri Gál Tibor Pincészet Csiky Sándor utcai új épületegyüttese egyesíti a hagyományt és a modernitást. Az új funkciók – pincebár, étterem, borospince, múzeum és borbolt - elhelyezésénél a meglévő értékek megőrzése, a történeti folytonosság megjelenítése a tervezők elsődleges szempontja volt, kiváltképp a jellegzetes fűrészfogas beépítés megóvása. A szomszédos telken álló barokk lakóházhoz (Markhot Ferenc orvos egykori háza 1772-ből) tartozó melléképületbe, műemléki védettsége miatt a legkisebb terhelés érdekében borbolt (korábbi elképzelés szerint VIP kóstoló) és iroda került. Rusztikus hangulatúak maradtak a kisebb-nagyobb vendéglátó helyek, harmonikusan eklektikus egységet alkotva. Így „fuzionál” az ősi hagyomány és a modern szellem. A foyer és a fogyasztótér a komplexum csehsüvegboltozatos tereibe került, amelyeknek látszó téglafelülete az együttes legfőbb hangulati eleme. A bikavér múzeum kiállítóterei és az előadóterem a téglaboltozatos terek felett található, az épületcsoport külső megjelenését is uraló, jellegzetes félnyeregtetős padlásterében lettek kialakítva. A múzeumi terek a tetőgerinc vonalában elhelyezett felülvilágító sávokon keresztül kapják a természetes fényt. A tetőszerkezet sérült részeinek helyére új elemek kerültek, melyet a folytonosság megjelenítésének mai eszközei. Az 1960-as években épült silányabb szerkezetű, hajdani ipari jellegű épületszárnyba került a palackozó, a raktárak, a melegítőkonyha, a vizes helyiségek, a gépészeti helyiség, az ideiglenes lakóterek, illetve az akadálymentesen használható felvonó. A terek páraszabályzását a szellőző vakolat biztosítja.

Bormúzeumi kuriózum:

Gál Tibor tulajdonos: ”Látnunk kellett, hogy a borvidék legkultikusabb bora a bikavér, melyet nem csak érdemes, de kötelességünk is bemutatni. Ezért hoztuk létre, itt a Fúzióban a világ első bikavér múzeumát, mely a pincészet meghatározó részét képezi. Itt érintőképernyők segítségével ismerhetik meg a látogatók a bikavért alkotó szőlőfajtákat, a termőterületeket, a legendát és a valóságot, valamint neves borászok gondolatait a borvidéket meghatározó vörös cuvée-ről. A legattraktívabb része a kiállításnak azonban a bikavér házasító automata, melynek segítségével bárki összeállíthatja a legkiválóbb alapborokból a saját ízlésének leginkább megfelelő házasítást, amit palackba zárva vihet haza az új, saját cuvée megálmodója.”

Projekt infó:
Gál Tibor Pincebár és Bikavér Múzeum, Eger
tervezés éve: 2011
építés éve: 2014

Stáblista:
megbízó: Gál Tibor
belsőépítész: Juhász Veronika
építészek: Fábián Gábor,  Fajcsák Dénes
építész munkatárs: Fenes Tamás
statikus tervező: Puskás Balázs (Terraplan 97)
gépész tervező: Gáspár Tibor, Szutter Richárd (Körös Consult)
tájtervező: Kapás Enikő
kivitelező: Kiss Gábor (Axion Bau-Tech)
projekt vezető: Sisa Péter (Jász-Plasztik Kft.)
Forrás: www.index.hu
www.epiteszforum.hu

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások