Legújabbak

Magyar makettező cég innovatív 3D-s megoldásai
Az utóbbi években a 3D nyomtatás és a hozzá kapcsolódó modell-előállítási folyamatok a mindennapok részei lettek. A technológiával már városrészt is készítenek. Egy magyar cég a makettezés mellett úttörőnek számító területeken is használja a file to factory és a reverse engineering megoldásokat.


Felújított egyetemi könyvtár
A felújítás sokszor olcsóbb és környezetbarátabb megoldás, mint új építése. Ezért döntött a régi könyvtár felújítása mellett a Jyväskyläi Egyetem vezetése is. A könyvtárat Arto Sipinen építész tervezte, és 1974-ben adták át. A felújítástért pedig az építész fia, Ari Sipinen felelt.

Egyszer volt, hol nem volt az Edelényi kastélysziget
A 2013-ban felújított Edelényi kastély, vagy korábbi nevén L’Huillier-Coburg-kastély, bezárja kapuit. Milyen átok ül a kastényon? Aki tud, jelentkezzen be egy tárlatvezetésre és derítse ki – amíg lehet.

Év háza 2023
Az Év házán, a legrangosabb hazai, független, szakmai pályázaton május 22-ig nyújthatják be a – 2021. január 1-je után készült – munkáikat a tervezők családi ház és középület főkategóriákban. Újdonság, hogy ezúttal a társasházak között is keresni fogja a zsűri a leginkább példamutatót!


Szauna a múzeumban
Az 5 és fél milliós Finnországban több mint 3 millió szauna van. Családi házban, nyaralóban, az újabban épített lakásokban mindig található szauna. De a bérházakat is közös szaunával építik, és sok nyilvános szauna is van az országban a legkülönfélébb helyeken. Egy ilyen különleges szauna kapta az Év Betonszerkezete 2022 díjat is.

Világranglistára került a Szent István-terem
A tekintélyes amerikai lap, a TIME idén is összeállította a világ legnagyszerűbb helyszíneinek listáját. A ranglista történetében először szerepel rajta magyar helyszín: Budapest egyesítésének 150 évfordulója apropóján több fővárosi látványosságot is kiemelnek, többek között az újjászületett Szent István-termet a Budavári Palotában.

David Chipperfield kapta az idei Pritzker-díjat
A brit építész a múlt különböző korszakait egyformán tiszteletben tartó, kortárs munkáiba integráló épületeivel érdemelte ki a legrangosabb építészeti elismerést.

Történeti és műemléki kincsek kerültek elő a veszprémi várnegyed megújítása során
Tizennyolc műemléki épület újul meg a 2020-2025 között megvalósuló veszprémi várnegyed beruházás során. Ez azt jelenti, hogy a kivitelezést és magát a tervezést is egy jelentős kutatási, feltárási munka előzte meg. A projekt feladatait a kezdetektől folyamatosan dokumentálják az örökségvédelmi hivatal felé, a kivitelezéshez kapcsolódva pedig a védett műemléki épületeken végzett beavatkozások, az épületek egyéb tartozékainak és elemeinek restaurálása bejelentés- és engedélyköteles. A várnegyed megújítása során a műemléki szakemberek számos, korábban alig, vagy nem is ismert kincsre, érdekességre bukkantak.

Falazatfelújítás cementmentes anyagokkal a Hild villában
A Budapest XII. kerületében található egykori Fácán vendégfogadó, vagy régi nevén Hild villa, az 1856-ban épült épületet Hild József magyar építész, a hazai klasszicista építészet egyik legnagyobb alakja tervezte. Az épület a 2000-es évektől használaton kívül volt, és karbantartás hiányában életveszélyes állapotba került.


„Ne vágj ki minden fát!” – Zöldebben építkezni
Finnországnak ambiciózus tervei vannak, 2035-re szeretnének karbonsemlegessé válni. Ez az építőiparban is sok feladatot ad a tervezőknek, kivitelezőknek. Ennek jegyében született az Y-Säätiö „Elonkirjotalo” projektje, ebben olyan emeletes fa lakóházat terveztek, amely úgy építhető meg, hogy a telek minél nagyobb része érintetlen maradjon.