Egy szösszenetnyi bemutató-leírás után (1. Drassanes design állomás), hogy ne legyen túl bő lére eresztve a cikk, hivatkozásokat adok az adott metró(állomás)hoz tartozó információkkal kapcsolatban.
1. Drassanes design állomás, Barcelona, Spanyolország
Egy metróépítés minden város számára kiemelkedő feladat. Könnyebbé teszi az infrastruktúrát, ugyanakkor modernebbé, élhetőbbé a várost, ezért kiemelten ügyelni kell (kellene) arra, - a technikai megoldások mellett-, hogy milyen vizuális egység jelenik majd meg a metróhálózat és annak állomásai által. Mivel egy ilyen fontos projekt évtizedekre, legjobb esetben évszázadokra szól, a metró arculata nemcsak a kortárs, de a jövő emberének környezetét is meghatározza.
Ennek a gondolatnak jó példája a barcelonai Drassanes állomás, amely a Ciutat Vella negyedben található, Port Vell régi kikötőjénél. A spanyolok szeretik a színeket, a merész és bátor dolgokat, így nem meglepő, hogy a legmodernebb köztéri designt is Spanyolországban találjuk meg. Az eredeti állomást 1968-ban építették. Az időközben egyre modernebb metrószerelvényeket kiszolgáló megállót méretein nem lehetett változtatni, ezért az egyetlen megoldást a belső tér felújítása jelentette. A beltéri design a modern metró kocsik formatervezettségéhez igazodva a futurisztikus hi-tech vonalat követi. Könnyed és világos vonalvezetés, fehér, üveg betétekkel ellátott vasbeton, vertikális, grafikai elemekkel megtörve. A fekete mennyezeten fényes nyilakként vibráló fehér neoncsövek futnak, a peronon lévő egységek, lift, mozgólépcső a befutó vonatok tükörképei. Mindez egy tiszta, nyitott és korszerű teret eredményez, amely nemcsak funkciójában, de stílusában is méltó egy kozmopolita európai nagyvároshoz.
Forrás .
2. Kievskaya “szocreál” állomás, Moszkva, Oroszország
Moszkvai metró a WIKI-n .
3. Stockholm Tunnelbana, Svédország
Kattka Power Point tanulmánya .
Stockholmi Metro a Wiki-n.
4. München U-Bahn, Németország
Müncheni Metró a Wiki-n.
5. Nuevos Ministerios, Madrid, Spanyolország
Madridi Metró a Wiki-n.
6. City Hall Station, New York
New Yorki Metró nycity.blog-on.
7. Bilbao Metro, Spanyolország
Marafkó Bence jegyzete .
8. Dubai Metro állomások
Dubai hírek-ből .
Dubaji Metró a Wiki-n.
9. Iidabashi Station, Tokió, Japán
Tokiói Metró a Wiki-n.
10. Toronto Múzeum állomás, Kanada
Torontoi Múzeum Metró a HG-n.
11. A vonal, Prága, Cseh Köztársaság
Prágai Metró a Wiki-n.
12. Phenjan metróhálózat, Észak-Korea
Phenjani Metró a Wiki-n.
13. Iridanos régészeti lelőhely, Athén, Görögország
Athéni Metró a Wiki-n.
14. Bund alagút, Shanghai, Kína
Shanghai-i Metró a Wiki-n.
Végezetül, de nem utolsó sorban, ITT. bő információhalmaz található a MI leendő 4-es metrónkról.