cikk

Folyékony napelem-permet

A New Energy Technologies cég kifejlesztette az átlátszó, az ablaküvegre permetként felhordható napelemet


iStvan | 2011.08.25
A napelemtáblák széleskörű elterjedésének több gátja is van. Ha most figyelmen kívül hagyjuk a magas árakat, tény, hogy jelentős helyet foglalnak el, pontosabban takarnak el. Megjelenésük – bár ez ízlés kérdése – nem túl esztétikus. Sokan nem szeretnének ilyet a tetőn látni. Ráadásul egy csupaüveg toronyházra fel sem lehetne eleget szerelni.

Erre kínál talán most megoldást a New Energy Technologies cég, amely nem kevesebbet állít, mint hogy kifejlesztette, az átlátszó, az ablaküvegre permetként felhordható napelemet.
Megjelent egy új technológia, a vékonyfilm-napelemek gyártása. A vékonyfilm technológia számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik. Alacsony az egy négyzetméterre eső gyártási költsége, nagyfokú a rugalmassága, óriási az alapanyag választéka és a környezetbarát módon gyártható.
Azonban az így készült termék az átlátszóság szempontjából még mindig túl vastag. Az átláthatóság, fontos szempont a kereskedelmileg életképes napenergiával működő üvegablak előállítására. Az új permet alapú technológia azonban az emberi hajszálnál ezerszer vékonyabb átlátható réteget eredményez. Emellett nem igényel vákuumot, nagytisztaságú környezetet, és magas hőmérsékletet sem. Emiatt drasztikusan csökkenhető a gyártási költség.
A fejlesztők reményei szerint hamarosan az ablaküveget felváltják ezek az átlátszó napelemtáblák, amelyek megtermelik otthonaik számára az elektromos energiát.

Természetesen a NET nincs egyedül a világon a technológiai újítások területén, ugyanis az EnSol nevű norvég cég jelenleg a Leicester Egyetem fizikai tanszékének kutatóival azon dolgozik, hogy kifejlessze a napelemek egy egészen új generációját, melyben magát a napelemet filmként lehet felvinni a felületekre, például épületekre, vagy ablakokra, melyek az áramtermelő bevonattal nagy mennyiségű villamos energiát lennének képesek termelni.
Az új eljárásban a nanorészecskék játsszák a főszerepet, melyeket a Leicester Egyetemen állítottak elő, az első prototípusokkal már elkészültek. A szilícium alapú napelemekkel ellentétben az új bevonat áttetsző, így gond nélkül felhordható épületekre, ablakokra, melyek így generátorokká válhatnak. Ráadásul az új módszer jóval olcsóbb a ma elterjedt paneles napelemeknél.

A bevonat 10 nm átmérőjű fém nanorészecskékből áll, melyeket áttetsző kompozit anyagba ágyaztak. A bevonatos napelem nem csak olcsóbb és könnyebben alkalmazható, de hatékonyabb is, a fejlesztő cég szerint akár 20 százalékkal növelhető a hatásfok. A kutatók jelenleg az első prototípusok kifejlesztésén dolgoznak, az első áramtermelő bevonatok a tervek szerint 2016-ra kerülhetnek forgalomba.

Forrás.

Kiegészítés a Technet-ről

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások