hír

Nap és Hold Oltára

A hívek előtt


iStvan | 2014.01.16
A világ egyik legnagyobb napenergiával működő épületét avatták a közelmúltban Kína Töcsou (Dézhou) nevű városában. Arrafelé a lakosság mintegy ötöde a napenergia-iparban dolgozik, és a legtöbben napkollektorral állítják elő a lakásuk melegvizét – írja az epitinfo.

Új ipari forradalom készül.Kínában, mely városai túlzsúfoltságának is köszönhetően, egyfelől vezeti a világ legádázabb légszennyezőinek listáját, másfelől viszont a megújuló energiaforrások kutatás-fejlesztésében is világelső. Tény, hogy az ország egyelőre összes energiaszükségletének 70%-át(!) fosszilis forrásokból, főleg szenet égető hőerőművekkel fedezi, ezzel párhuzamosan viszont a megújuló energia frontján is jelentős fejlesztéseket hajtott végre. Lassan, de biztosan a szél- és napenergia veszi át Kínában a legfontosabb energiaforrás szerepét.

A folyamatosan növekvő populáció egyre nagyobb nyomást gyakorol a kínai kormányra, hogy támogassa az alternatív energiamegoldások további intenzív kutatását. Az ország igen szegény természeti erőforrásokban, miközben energiaigénye folyamatosan nő -, ez új, a tiszta energia terén zajló ipari forradalom lehetőségét sürgeti Kínában.

Ezt igazolja az is, hogy itt található a világ eddigi legnagyobb méretű, napenergiával működtetett és innovatív zöld technológiákat hasznosító épülete is. Az irodaház Északnyugat-Kínában, Töcsou (Dézhou) városában, Sangtung (Shangdong) tartományban épült fel. Területe összesen 75 ezer négyzetméter.

Az épületben kiállítási központok, tudományos kutatóintézetek, konferencia- és oktatótermek, egy fenntartható elven működő hotel és egy szórakoztatópark is helyet kapott. Az irodaház a Nap és Hold Oltára nevet kapta. Belső terei fehérsége a tiszta energiát szimbolizálják, külsejét pedig egy 5 ezer négyzetméter alapterületű napelemsor borítja. A napelemeken kívül egyéb innovatív zöld technológiákat is beszereltek az épületegyüttesbe. A tartószerkezet mindössze 1%-ban tartalmaz acélt, rendkívül fejlett tető- és falszigetelése következtében pedig az épület 30 százalékkal kevesebb energiát emészt fel, mint amennyit a nemzeti energiatakarékossági szabvány előírna. Az épület összes energiaszükségletének mintegy 95 százalékát alternatív energiaforrásokból fedezik.

(a cikk folytatása és forrás:) Építinfo

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások