cikk

Szelektív-es sziget

A műanyag szeméttel együtt úszik


iStvan | 2013.11.04
Mindig is kedveltem a csodabogarakat, "akik a fonákon mennek mindig, mindennek háttal (Hiperkarma:Üres)
A forrásoldal nem tartalmaz túl sok részletes műszaki leírást a digitális írott sajtóban "ismételgetetteken" kívül, ezért próbálom boncolgatni a miérteket, hogyanokat.

Emberünk egy környezetvédő, Richard “Rishi” Sowa úgy döntött elmenekül a nagyvárosi élet elől (korán nyugdíjaztatta magát; szerz.) és létrehoz magának egy úszó szigetet műanyag palackokból. Már a második szigetét építi, az elsőt 1998-ban hozta létre, amit 2005-ben egy hurrikán elpusztított. A mostani lakhelyéhez már biztonságosabb helyet választott. A 20 méter átmérőjű szigetet kb. 100.000 palack tartja a víz felszínén.

A cikk végén megosztott videóban láthatjuk a tutajt alulnézetben. Itt derül ki, hogy nem is annyira petpalackalapú a szerkezet, hiszen nem összefüggő palackpárnán fekszik a vázszerkezet.
Annyi kiderül a víz alatti felvételekből, hogy hatalmas, masszív(nak látszó) lemez alatt zsákocskákban jó sok (100.000?) műanyag palack található. Ennek köszönhető a vizen tartás/úszás, ez ad némi stabilitást az úszó szigetnek.

Rishi a szigetet egy lagúnában kezdte építeni Mexikó partjainál, ahol védettebb a viharoktól. A számítása bevált, a Spiral Island II. nevű mesterséges sziget már több trópusi vihart túlélt.

Főhösünk azt tervezi, hogy folyamatosan növeli a szigetet, és ha elég nagy, világkörüli útra indul vele. Már most is lényegesen nagyobb, dúsabb növényzettel, mint a korábban készült képeken látható.
Található rajta egy ház, strandrész, két tó, napenergiával működő vízesés, növények és állatok. Rishi célja, hogy a sziget teljesen önellátó legyen, és körbejárja vele a világot.

A szigeten egyébként nem egyedül él, van vele két cica, egy kis kutya, néhány csirke és kacsa is. Egyiket sem hívják Pénteknek...

A szigeten minden újrahasznosított anyagokból készült, és persze teljesen önellátó. Növények közül van rajta zöldséges kert, banánfa és ananász is. Az energiát napelemek szolgáltatják.

A sziget vitát kavart a környezetvédők között, többen attól tartanak, ha egy hurrikán mégis tönkreteszi, akkor szennyezni fogja a tengert.

Bennem is ezt az ellenérzést keltette, hogy addig még tök környezetvédő, amíg összeszedi innen-onnan a palackokat. De utána már műanyag felhasználóként kiemeli az újrahasznosítás körfolyamatából a tárolóterméket. Persze egy esetleges pethajó-törés esetén munkát ad a környezetvédő kollegáinak.

Nézzünk be a petparadicsomba

Cikkforrás alap

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások