hír

Véget ért a kálvária kálváriája

A pécsi Kálvária-domb megújulása


iStvan | 2012.06.14
Új kilátóterasz készült a kápolna mellé.

Csütörtökön, remek időben, kellemes hangulatban adta át a pécsieknek Páva Zsolt, Udvardy György megyés püspök és Szarkándi János, a kivitelező Duna-Dráva Cement Kft. elnök-vezérigazgatója jelenlétében, az újonnan épített kilátóteraszt és az új sétányt.
Szarkándi kiemelte, hogy a Kálvária-domb helyi védelmet élvező különleges ökoszisztémájának megőrzése volt az elsődleges szempont, de a betonelemekkel a modernitást is belecsempészték a környezetbe. A táj és az építészet szerves egysége valósult meg ezzel a projekttel - tette hozzá Szarkándi. A betonra kézenfekvősége mellett azért esett a választása a DDC-nek, mivel több évtizedig bírja az elem a természet kihívásait, és egyben a védett környezet védelmét is ellátja, mivel kijelöli azt a határt, ahol lehet járni – zárta beszédét az elnök-vezérigazgató. ( A minőségre valóban nem lehet panasz, szerz.)
Páva Zsolt kifejtette, hogy a Kálvária-domb régóta Pécs városképének szerves része, hiszen a legrégebbi metszeteken is ábrázolják a Mecsek elődombját a rajta található kápolnával. Az egyházi építmény miatt szakrális hely is egyben, de népszerű hely volt a pécsiek szemében – mondta el a polgármester. Azonban az elmúlt húsz évben teljesen lepusztult a terület, "különböző csövesek lakták a dombot" – fogalmazott Páva, aki szerint a projekt megvalósítását a "különböző zöldek által felvetett álproblémák" is rendesen akadályozták, késleltették.
A polgármester beszéde után Szarkándi János ünnepélyesen átadta a Kálvária-domb kulcsait Páva Zsoltnak, majd közösen oldozták el a zöld drapériát, ahogy az esemény műsorvezetője fogalmazott: "a csomó leomlott". Az átadásra összegyűltek ezután a sétány lépcsői felé vették az irányt – mely különleges cementből, az úgynevezett TioCem-ből készült, ami képes a napsugárzás hatására a levegőben található káros anyagokat megkötni. (A puding próbája az evés, szerz.)
A Nyolc boldogság teraszára (a kilátó) érve először Dénes Andrea botanikus, a Janus Pannonius Múzeum munkatársa köszöntötte a résztvevőket. A botanikus kiemelte, hogy a dombon olyan különleges életvilágot lehet találni, mely régen az egész Mecsekben elterjedt volt, mára azonban a Kálvárián kívül alig lehet megtalálni ezeket. A dombon jelenleg 233 faj található, ebből 13 védett, de Dénes Andrea hozzátette, hogy közel sem sikerült még a helyi fauna minden tagját beazonosítani.
G. Detky Rita tájépítész "tündérujjakkal nyúlt a dombhoz", mivel nagyon régóta szerette volna rendbe tenni a Kálváriát, erre most nyílt lehetősége, a tavaly októberben kezdett területrendezéssel. G. Detky Rita kiemelte, hogy a kálvária – azaz a szenvedés – stációit az új terasztól (amely a "Nyolc boldogság terasza elnevezéssel a bibliai tanításokra emlékeztet) csak egy alacsony kerítés választja el egymástól.
Udvardy György, a pécsi egyházmegye püspöke beszédében a boldogság-keresést az emberi lét legalapvetőbb dolgaként írta le, és kitért a természet és az ember közötti viszonyok örökérvényű voltára is – majd megáldotta a kilátóteraszt.
Az átadás végén kiosztották a kilátó kicsinyített mását azoknak a személyeknek, akik a legtöbbet tették a Kálváriát körülölelő sétány és a terasz létrejöttéért. A makettet a következők kapták:
Csizi Péter alpolgármester; Egri Dóra, a Pécsi Városfejlesztési Nkft. vezérigazgató-helyettese; G. Detky Rita tájépítész; Gonda Tibor, Pécs volt alpolgármestere; Müller Ádám, a beremendi és váci cementgyár vezetője; Müller János kivitelező; Nagy Csaba alpolgármester; Nehr László projektmérnök; Páva Zsolt polgármester; Petrillák Mária, a DDC kommunikációs vezetője; Udvardy György megyéspüspök; Sövér Ferenc a DDC gazdasági vezérigazgatója; Szabó Imre, a TioCem új cement szakértője; Szarkándi János, a DDC elnök-vezérigazgatója.
Érdekesség lehet a látogatóknak, hogy a nyolc növénymotívum Pécs nyolc turistacélpontja felé mutat, melyek nevei a nyolcszögű terasz szélein kiemelkedő táblaszerűségen el is olvasható. Mint a Cella Septichora, a Havi hegyi kápolna, a TV torony, a Kodályközpont, a Jakabhegy stb.

A sétányfelújítás és kilátóterasz építése 30 millió forintba került.

Szöveg forrás, kiegészítésként

Fotók a szerző felvételei.

A szerző legújabb cikkei




Hírlevél feliratkozás >>>>


Konferencianaptár


Építési megoldások