Mára már településtörténelmi tény, hogy Komló város mai állapota, helyzete az 1989-ben elkezdődött bánya-bezárásoknak – mely 2 év alatt minden aknát utolért - köszönhető. Ezért van az, hogy ma magyar bányászok dolgoznak Spanyolországban (rengeteg komlói fiatal a világ más-más részén; szerk.). A város vezetői minden igyekezetükkel azon vannak, hogy "életet leheljenek" a Moldova György által nagyon is találóan "gyönyörű temetőnek" (Moldova Gy.:Tisztelet Komlónak c. szociografikus műve) nevezett helybe. A kisebb termelő üzemeknek adott kedvezményekkel, támogatásokkal teszik lehetővé, hogy a vállalkozók valamilyen elfoglaltságot, munkát tudjanak adni azoknak, akik még itt maradtak.
A továbbiakban a cikkben szereplő beruházó még 3 évvel a rendszerváltás előtt (1986) alapította cégét 5 fővel, amely tárolási és kényelmi igényeket megoldó, saját fejlesztésű, műanyag autófelszerelési termékek gyártását és értékesítését végezte Magyarországon. A RATI honlapján megtekinthető meddig emelked(het)ett a cég ezidáig.
De hogy a témánál maradjak, idén a nyár derekán számolt be a közkedvelt hazai internetes építészeti portálunk Komlón, a sikondai út mellett létesülő ipari beruházás terveiről, térnyeréséről. Részletesen olvashattunk (olvashatnak) az előzményekről, tervezési koncepcióról, elvekről, tesztekről, mindezt szinte tudományos köntösben. De száz szónak is egy a vége, szerintem izgalmas ház van kialakulóban.
A megvalósítandó beruházás célja a Rati Kft. új termelési és logisztikai központjának létesítése, irodarészleggel. A meglévő jelenlegi gyár- és irodaépület már nem tud megfelelni a változó, egyre gyorsabban fejlődő igényeknek. Az új épületkomplexum nem csupán korszerű járműipari műanyagfeldolgozó gyár-, ill. üzemépületként, hanem egyben innovációs központként is működik: a termelés mellett a kutatás-fejlesztés-innováció a Rati Kft. fő profilja. Az innováció természetesen az épület tervezésében, funkcionális és szerkezeti, műszaki megoldásaiban, anyaghasználatában és nem utolsó sorban működésében, az energiákkal való bánásmódjában, energiamérlegében is egyértelműen tükröződik. (részletekről a hivatkozás alatt!).
S amiért e cikk megszületett azt a főcímben igyekeztem zanzásítani. Az építéstörténetet szeretném majd folyamatában bemutatni fotós- és siklóernyős barátom, Kovács Norbert nem mindennapi fotói segítségével.
Első körben az alapozás munkálatainak egy részletét szemléltetnénk. A mellékelt légifotók 2011.10.30-án készültek.
Források: epiteszforum, Kovács Nobert fotóanyaga.